Китайски и американски медици откриха следи от новия коронавирус в образци от храчки на жители на Ухан, засегнати от грипоподобна инфекция през есента и зимата на 2019 г., а това свидетелства за ранното му разпространение в града, предаде БТА, цитирайки ТАСС.
Заключенията на учените са публикувани сп. "Нейчър майкробайолъджи". "Повторно анализирахме 640 образци от храчки на пациенти в Ухан, засегнати от грипоподобна инфекция между 6 октомври 2019 г. и 21 януари 2020 г. - заявиха учените. - Оказа се, че 9 от образците съдържат следи от РНК на новия коронавирус. Това показва, че предаването на вируса в Ухан е започнало още в началото на януари." Специалистите отдавна се опитват да разберат къде и кога се е появил новият коронавирус, предизвикал пандемията от COVID-19, както и кога е започнал да се предава от един човек на друг. Засега епидемиолозите не са стигнали до консенсус.
Част от изследователите смятат, че новият коронавирус се е зародил в резултат на т.нар. рекомбинация, т.е. на обмен на генетичен материал между различни видове коронавируси, докато други предполагат, че е възникнал вследствие на продължителна самостоятелна еволюция на вирус, който по структурата си е сходен с открития у прилепи патоген RaTG13. Редица биолози считат, че "прародителят" на причинителя на пандемията от Ковид-19 се е появил отдавна, през лятото или есента на 2019 г., а опонентите им - че първата жизнеспособна версия на новия коронавирус се е появила няколко седмици преди началото на епидемията в Ухан.
Както отбелязаха учените от университета на Илинойс в Ърбана и колегите им от Центъра за контрол и профилактика на разпространението на болести в Ухан, много от споровете може да бъдат решени, ако се открият и изследват първите случаи на заразяване с новия коронавирус. Китайските и американските специалисти направиха голяма крачка напред в тази насока, ръководейки се от съображението, че значителна част от случаите на лека форма на COVID-19 са много сходни по симптомите си с грип и други остри респираторни инфекции.
Наука
Още от Наука
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети
Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни
В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО
Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин
Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето
Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.