Тези дни в руските медии се появи интервю на министъра на отбраната Сергей Шойгу, в което той озвучи позицията на военното ведомство: Русия няма нужда от авионосни групировки, а от оръжия за тяхното потопяване. Това заявление привлече вниманието на световната преса, включително китайската, пише специализираният руски портал „Военное обозрение“.
Шойгу заяви в интервюто пред „Московский комсомолец“:
„САЩ харчат гигантски пари за частни военни компании и авионосни групировки. Но трябват ли й на Русия пет-десет авионосни групировки, ако ние нямаме намерение да нападаме никого? Трябват ни средства, които потенциално могат да бъдат използвани против подобни авионосни групи на противника в случай на агресия срещу нашата страна. А това е несравнимо по-евтино и ефективно!“
Както смятат в Китай, фактически това сигнализира за трансформацията на Военноморския флот на Руската Федерация: Русия се отказва от статута си на океанска държава, от усилията за запазване на този статут. Както се посочва, вместо върху построяването на големи надводни кораби, е направен избор в полза на сдържането на ВМС на неприятеля, включително неговия авионосен флот. Но тази ситуация вече е срещана в съветския период.
Изданията от Китай отбелязват, че през 50-те и 60-те години СССР се е стремил да вдъхне живот на концепцията за „ракетна универсалност“, като се е отказал категорично от строителството на самолетоносачи, тъй като ги смята за безполезни. Но Кубинската криза, съпроводена от американската блокада на „Острова на свободата“ е показала погрешността на този подход.
В тази връзка от средата на 60-те години Москва пристъпва към създаването на океански флот. Но разпадането на СССР прекъсва рязко този процес. Предвид текущите военни разходи на Русия (шесто място в света), ще й бъде крайно трудно да построи ВМФ, способен да се сравнява с американската мощ.
Русия се е опитала всячески да поддържа имиджа на „велик флот“, като от време на време е изпращала на походи единствения си самолетоносач „Кузнецов“, който дори беше край бреговете на Сирия.
„Но това бе любуване на увехнали цветя. От една страна, голяма част от съветската техника постепенно остаря, а срокът на експлоатация на корабите се приближи към своя край. А от друга страна, след загубата на големите корабостроителници, които останаха в Украйна, бе загубена възможността за построяване на нови големи кораби“, пишат китайските медии, като отбелязват, че този процес засяга и подводниците, които, макар да са оборудвани със страшните „Калибри“, са с все по-малък тонаж и не могат да се сравняват по никакъв начин с по-раншните „Тайфуни“ (тип „Акула“) с водоизместимост (надводна) повече от 23 хиляди тона.
„От безпомощността, озвучена от Шойгу, е видно, че руският ВМФ се сблъсква с дилеми и се стреми да адаптира стратегията си към реалността […] Бъдещият руски флот, може би, в течение на значителен период ще бъде само сила, която може да осъществява морска отбрана“, посочват китайските медии.
Но в същото време китайските анализатори отбелязват, че доктрината за сдържане може да се окаже напълно продуктивна практика благодарение на цял арсенал от високоефективни оръжия, като например, ракетите X-35У и подводните апарати „Посейдон“.
("Фокус")
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства