Най-голямо подобрение е регистрирано в строителството, където показателят „бизнес климат“ расте с 4,5 пункта – от 11,1% на 15,6%. Строителните предприемачи дават по-благоприятни оценки за състоянието на компаниите си, отчитат от Националния статистически институт.
Общият показател на бизнес климата в България се повишава с 0,7 пункта през юли 2026 г. спрямо предходния месец – от 16,1% на 16,8%, показват публикуваните днес данни на Националния статистически институт
Подобрението се дължи най-вече на по-благоприятните оценки на предприемачите в строителството и промишлеността. Най-големият ръст е отчетен в строителния сектор, докато бизнес климатът при услугите се влошава.
Най-голямо подобрение е регистрирано в строителството, където показателят „бизнес климат“ расте с 4,5 пункта – от 11,1% на 15,6%. Строителните предприемачи дават по-благоприятни оценки за състоянието на компаниите си и очакват увеличение на новите поръчки през следващите 6 месеца.
Според тях това ще доведе до активизиране на строителната дейност в краткосрочен план. Основните затруднения пред сектора остават несигурната икономическа среда, недостигът на работна сила и цените за купуването на строителни материали.
В промишлеността показателят се увеличава с 1,1 пункта – от 16,1% на 17,2%. Промишлените предприемачи дават по-положителни оценки за настоящото състояние на предприятията си. В същото време те отчитат намаление на притока на нови поръчки през последните 3 месеца, а очакванията им за производствената активност през следващото тримесечие остават неблагоприятни.
Средното натоварване на производствените мощности през юли достига 72,9%, което е с 2,4 пункта под нивото от април.
Основните пречки пред промишлените предприятия остават несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила. По отношение на цените 81% от мениджърите очакват те да останат без промяна през следващите три месеца.
Още от Имоти
Цените на жилищата и наемите у нас са сред най-скоростно растящите в Европа
По темп на поскъпване на жилищата България е изпреварена само от Португалия, където увеличението на цените достига 17,8%
По-висок данък върху второ и трето жилище - прецедент или позната практика
В повечето европейски държави по-високото облагане на вторите жилища е само част от по-широка жилищна политика, която включва стимули за отдаване под наем, ограничения върху празните жилища и мерки за увеличаване на жилищното строителство
Идея за нова данъчна формула - удар за собствениците на няколко жилища?
Икономисти предупреждават, че въвеждането на по-високи данъци върху имотите може да отвори вратички за заобикалянето им