24 Ноември, 2024

КНСБ пресметна колко струва издръжката на работещ и на едно тричленно домакинство

КНСБ пресметна колко струва издръжката на работещ и на едно тричленно домакинство

България продължава да поддържа най-ниската минимална работна заплата в ЕС, с която трябва да купува скъпи продукти

Необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за един работещ, живеещ сам, е 1427 лева. За тричленно семейство са необходими чисто 2568 лева.

Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатите представиха резултатите от традиционното си наблюдения на потребителските цени.

“Брутната заплата за един човек трябва да е 1 839 лв., а ако в едно домакинство работи сам един човек, то брутната му заплата трябва да е 3 309 лв.“, каза още Пламен Димитров, след което уточни, че необходимият доход за издръжка нараства с 8,1% на годишна база и с 1,8% на тримесечна, а за един работещ годишното увеличение е със 107 лв., - за тричленно семейство със 192 лв.

Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания, поясни, че на годишна база увеличение се забелязва в цените на яйцата с 24,7%; при млечните продукти с 12,5%; месните нарастват с 15,7%.

“Има ръст при цените на електроенергията - с 9,7%, образованието и свободното време - с 11,4%, цените на лекарствата нарастват с 19,5%”, поясни Виолета Иванова.

Любослав Костов, експерт в КНСБ, заяви, че в сравнение със страните-членки на ЕС, в България брашното продължава да е най-скъпо.

“На трето място сме по скъпо сирене - 8 евро, високи цени остават при нас на яйцата и олиото. Повишението на цените не отговаря на повишението на заплатите”, коментира Любослав Костов. Той обясни, че у нас лекарствата са се покачили със 17%, а средно за ЕС с 6%.

“Равнищата на прираст на минимална работна заплата също са недостатъчни. При нас тя продължава да бъде с най-нисък размер”, отбеляза експертът в КНСБ.

Пламен Димитров обобщи, че ние сме с най-ниски приходи, а трябва да купуваме скъпи продукти.

“Повече от 2/3 се осигуряват на по-нисък доход от заплатата за издръжка - 41,3% от наетите лица работят до 1 000 лв. Темпът на нарастване на средната заплата не компенсира кумулативната инфлация. Ние настояваме за номинален ръст на средните заплати за 2024 г. с 15%, реалният ръст на работните заплати с 10%, поемане на ангажимент за възможно най-бързо транспортиране на директивата за адекватни и справедливи минимални заплати на ЕК”, подчерта Димитров. Той припомни, че крайният срок за прилагане на директивата е през октомври 2024 г., но призовава за по-скорошното ѝ прилагане. /БГНЕС
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца