24 Ноември, 2024

Когато контраразузнаването търсеше червените пари на БКП в Швейцария

Когато контраразузнаването търсеше червените пари на БКП в Швейцария

Това става ясно от секретен рапорт от проведена среща с агент "ДИМИТЪР", публикуван в сборник на Комисията по досиетата

Веднага след краха на комунистическия режим в края на 1989 г. Националната служба за защита на конституцията (НСЗК) –новосъздадената контраразузнавателна служба на мястото на трансформираното Второ главно управление на ДС, е правила проучвания за евентуално търсене на изнесени от комунистическата върхушка около Тодор Живков червени милиони на Запад и по-конкретно в Швейцария.

За това свидетелства документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува. Той представлява строго секретен рапорт относно проведена среща с агент „ДИМИТЪР” на началника на 04 отделение в отдел 12 на НСЗК от март 1990 г. Той е включен в сборника „Държавна сигурност и краят на тоталитаризма”, издание на Комисията по досиетата, 2011 г.

От него става ясно, че на агента е възложено да установи „как и къде могат да бъдат внасяни пари в швейцарски банки от наши бивши държавни и партийни ръководители”.

Изразено е мнение, че вероятно подобни финансови операции са извършвани от зетя на Тодор Живков – Иван Славков. И то не само в Швейцария, но и други западни банки в Австрия, Люксембуг и Холандия (днес Нидерландия, б.а.).

По мнение на неназован източник (името му е аномизирано в документа от Комисията по досиетата, тъй като се явява т. нар. трето лице по смисъла на Закона за защита на личните данни, б.а.) такива средства са пръснати по множество банки и могат да бъдат получени от държавата, като едно от изискванията е лицето, което ги притежава е да бъде ефективно осъдено.

Ако са извършвани сделки със злато, то такива операции са правени само в Швейцария.

Изразено е и становище, че е възможно да не съществуват банкови сметки, а с изнесени пари да са закупени фирмени акции, които са анонимни.

Интересно е, че прокуратурата арестува и разследва Иван Славков за злоупотреби със средства като председател на БОК при кандидатурата на София за зимна олимпиада и за незаконно притежаване на огнестрелни оръжия, но след кратък престой в ареста той беше освободен, а прокуратурата така и не успя да докаже вината му по повдигнатите обвинения.

ds_pari-Bate_1.jpg

ds_pari-Bate_2.jpg

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.