20-те безценни тракийски ритона на Васил Божков влизат в НИМ. Това е най-голямата колекция от ритони в света. Те заедно с останалите антики на бизнесмена ще бъдат преместени в Националната съкровищница по разпореждане на прокуратурата.
От НИМ са получили инструкции да приемат колекцията от над 3000 предмета на Васил Божков, съобщава Стандарт. До музея вече е изпратено и прокурорско постановление и писмо от Министерството на културата да приемат колекцията на Божков.
9 топ експерти на Националната съкровищница ще са заемат с опаковането и транспортирането на предметите. НИМ има огромен опит в това - изложбите в Лувъра, в Москва, както и изложенията на златните ни съкровища по цял свят, се организират от специалистите на НИМ. За пренасянето на съкровищата НИМ разполага със специални куфари и контейнери с вътрешни уплътнения.
Античната колекцията на Васил Божков се съхранява в сградата на фирмата му, която е и музей.
Колекцията се оценява на 600 милиона евро, каза пред Би Ти Ви Божков като допълни, че цената е дадена преди години. Предложила я държава, която искала да прави нов музей. Тогава обаче колекцията била много по-малка. Сега сумата най-вероятно е поне двойна.
Още от Арт Фактор
Кейт Уинслет дебютира като режисьор със семейна сага за Netflix
Най-интересното име в цялата продукция е Джо Андерс, който е автор на оригиналния сценарий на Goodbye June, който разказва вълнуващата история на братя и сестри, които се сближават покрай трагичен инцидент
"Конклав" спечели четири награди на БАФТА, продължава пътя си към "Оскар"-ите
Три награди на британския кинофестивал получи и лентата на Брейди Корбет „Бруталистът“ - за най-добра мъжка роля, за най-добър саундтрак и за операторско майсторство
Силвия Плат: Ако не пиша, умирам!
НЕБЕСНА ЧИТАНКА