Коментарите на френския президент Еманюел Макрон по адрес на Тайван по време на посещението му в Китай будят недоумение, заяви високопоставен тайвански политик. Той изрази съмнение дали основополагащите идеали на Франция за свобода, равенство и братство вече не са излезли от мода.
В коментар в интервю по време на пътуване до Китай, което имаше за цел да покаже европейското единство по отношение на политиката за Китай, Макрон предупреди европейците да не бъдат въвлечени в криза за Тайван, предизвикана от "американският ритъм и китайската свръхреакция".
Той също така призова Европейския съюз да намали зависимостта си от Съединените щати и да се превърне в "трети полюс" в световните дела наред с Вашингтон и Пекин.
Председателят на тайванския парламент, който късно във вторник написа във Facebook над скрийншот на репортаж за коментарите на Макрон за Тайван, постави под въпрос френския ангажимент към демокрацията.
"Излязоха ли от мода "liberté, égalité, fraternité"?", написа той. "Нормално ли е просто да го игнорираме, след като е част от конституцията? Или напредналите демократични държави могат да игнорират живота и смъртта на хората в други държави?" - добави политикът. "Действията на президента Макрон, водеща международна демократична страна, ме оставят озадачен", допълни той.
Китай организира военни учения около Тайван от събота насам, след като тайванският президент Цай Инг-уен се завърна от пътуване до Съединените щати, където се срещна с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти.
Франция, подобно на повечето държави, няма официални дипломатически отношения с Тайван, но де факто поддържа посолство в Тайпе и се присъедини към други съюзници на САЩ, които подчертават необходимостта от мир в Тайванския проток.
Вчера външното министерство на Тайван се опита да омаловажи забележките на Макрон, въпреки че заяви, че е " обърнало внимание" на казаното от него в Пекин./БГНЕС
Еманюел Макрон
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства