Огнян Минчев
Илон Мъск има заводи "Тесла" в Китай. По всяка вероятност и други негови бизнес дейности съдържат "китайска връзка". Оценките, които Мъск е дал за статута на Тайван още веднъж подчертават парадокса, на който неколкократно и аз обръщам внимание. Личности, доказали своя феноменален успех в бизнеса и превърнали се в единици най-богати хора на върха на глобалната икономическа и финансова пирамида, използват тези свои бизнес позиции за да се изявяват като авторитети ПО ВСИЧКО. Бил Гейтс, Джеф Безос, Илон Мъск - не, господа, не сте авторитети по всичко! На ваше място един човек с неувредена система от ценности би се чувствал неудобно да дава оценки на събития и процеси, по които съвсем очевидно няма нито експертиза, нито дори системни познания.
Илон Мъск - според мен справедливо - се възмути от вакханалията на ляволибералната вълна на "събудените" в Америка и реши да й се противопостави. Той "изтръгна" Twitter от ръцете на политкоректните апаратчици на "събудените" и прекрати цензурата върху свободата на словото в ТАЗИ социална мрежа. Мъск не се поколеба да влезе в конфликт със свои партньори в сферата на изкуствения интелект и да отстоява необходимостта развитието на AI да се постави под ефективен публичен контрол. Съвсем очаквано, в тези свои действия Мъск се отдалечи от ляволибералната ортодоксия, характерна за редица среди на днешната Демократическа партия в Америка и се приближи до позиции на определенис реди в Републиканската партия. Но консервативният завой на Мъск не му спести заблуди и гафове, коитотой прави под влияние на друга радикална група в американската политика - воюваща срещу "събудените". Това е фракцията на фундаменталисткия изолационизъм (тръмпизъм) - в десния край на Републиканците, която има алтернативна идеология, но подобни на "събудените" методи на антидемократично действие.
Под влияние на свръхпопулярнио, но одиозни фигури в крайния консервативен спектър - като журналиста инфлуенсър Тъкър Карлсън - Мъск започна да прави "компетентни" изказвания по международни проблеми, които са на път да го наредят в гвардията на "полезните идиоти", работещи за Путин. Било поради свръхсамочувствие и механично пренасяне на вътрешно американски проблеми върху отдалечени региони и конфликти по света, било поради икономически интерес, било поради обикновена политическа партизанщина.
Кохортата на полезните идиоти се попълва от хора с различна мотивация, но най-често обединени от пвростичко незнание - невежество по отношение на явления като Русия, Китай, национализъм, комунизъм... Разбирам, че звучи абсурдно името на Илон Мъск да стои близо до каквото и да е понятие за "невежество", но с нас, смъртните е така - не можем да бъдем компетентни по всичко. Дори и Илон Мъск не може... Преди да прави сравнения между Хавай и Тайван - между другото напълно неадекватно сравнение - би било добре да се запознае с историята на двата казуса - на Хавай, и на Тайван.
Хавай е окупиран от САЩ във войните им срещу испанското колониално наследство в западното полукълбо и е превърнат в щат на Америка, въпреки, че няма обща история или идентичност със САЩ. Тайван е част от китайското историческо наследство, която се откъсва след завладяването на Китай от комунистите. Не зная дали Хавай би пожелал да се откъсне от САЩ поради своята история, но за Тайван съм сигирен, че желае да остане демократична страна, която да съхрани ценностите, тласнали нейните основатели да се откъснат от комунистически Китай.
* Текстът е публикуван на фейсбук страницата на автора, заглавието е на Faktor.bg
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас