27 Ноември, 2024

Дипломатическите отношения между Полша и България осветяват на конференция във Варшава

Дипломатическите отношения между Полша и България осветяват на конференция във Варшава

Във Варшава днес продължава Международната научна конференция "100 години дипломатически отношения между Полша и България". Организатори на конференцията са Посолството на Република България, Департамента  за политически науки и Института за славистика при Варшаския университет, както и Института за политически изследвания при Полската академия на науките.

В конференцията вземат участие над 50 учени и дипломати от двете страни. На откриването приветствия към участниците от българска страна поднесоха Юри Щерк – заместник-министър на външните работи на Р България и посланик Емил Ялнъзов. Конференцията бе приветствана и от високи представители на Президента на Република Полша и на Министерството на външните работи. Цел на конференцията е да обхване всички аспекти – исторически и съвременни на полско-българските отношения в периода 1918 – 2018 г. Обект на внимание са както политическите и дипломатическите отношения, така и връзките в сферата на науката, културата и литературата. Кръгът на избраните теми и дискутираните проблеми е максимално широк и дава възможност да се осветлят, както неизвестни или малко известни, страници от историята на двустранните отношения, така и да се акцентира върху съвременни социално-политически и културни феномени. 

Сред българските участници са Михаил Груев – Директор на Държавна агенция "Архиви", проф. Искра Баева от СУ "Св.Климент Охридски", проф. Михаил Неделчев, доц.д-р Пламен Дойнов, доц. д-р Йордан Ефтимов – от Нов български университет, Калина Станчева – Директор на БКИ във Варшава, доц. д-р Александър Йорданов – посланик във Варшава периода 1998-2001 г., и др. 

Три важни акцента в сферата на политическите отношения между двете страни бяха обект на анализ на конференцията:
 – подкрепата, която известни български политици и интелектуалци дават в началото на ХХ век на полската борба за независимост срещу Руската империя;
– помощта, която български дипломати през Втората световна война оказват на полски граждани, за да избягнат репресиите в окупираната от Германия и Съветския съюз полска държава;
–  активният диалог в сферата на литературата и културата, който никога не е прекъсвал независимо от превратностите на политическата история.

Специална изложба подготвена от сътрудници на Държавния исторически архив и представена от неговия директор д-р Михаил Груев представя архивни материали и документи, които хвърлят обилна светлина върху българо-полските отношения. А те не прекъсват дори и в периоди, когато чужди интереси активно се намесват, както в българската, така и в полската политика. Любопитен е например факта, че в период, когато отношенията между САЩ и НРБ са прекъснати, полската дипломация в САЩ поема и представителството на българските интереси в тази приятелска страна, която има огромни заслуги за освобождението на Европа от националсоциализма и комунизма. 

Сред малко известните факти  е и категоричността, с  която известни български писатели като Пенчо Славейко, Петко Ю.Тодоров, Пейо Яворов, проф. Боян Пенев и др. се противопоставят на руската имперска пропаганда и на "позорното" славянофилско "сборище" през 1910  г.  в София организирано от Азиатският департамент на руското външно министерство и група русофили поставили се в услуга на завоевателните цели на руската империя.  Именитите наши писатели протестират срещу това проруско сборище у нас, защото то се провежда в период, когато именно Руската империя продължава да окупира славянски държави и народи, а до т.нар. Славянски събор не са допуснати известни полски интелактуалци, които защитават правото на своя народ да има независима държава. Подробно на тази страница от българо-полските отношения се спря в своя доклад проф. Михаил Неделчев. 

В доклада си доц. д-р Александър Йорданов припомни, че през 1999 г. българското посолство във Варшава за първи път организирана сходна научна конфренеция посветена на 80-та годишнина на българо-полските дипломатически отношения. Той изтъкна и най-важните инициативи на българското правителство и дипомация в периода 1998-2001 г. за осигуряване на полската подкрепа за членство на България в НАТО. Полски политици от различен политически спектър в края на 90-те години категорично подкрепят българските амбиции за членство в НАТО и ЕС.  Същевременно бившият български посланик във Варшава обърна внимание, че днешната руска политтика е насочена срещу демократичните постижения на Полша и България. Нейна цел е връщане на международните отношения към периода на Ялтенските договорености, когато т.нар. "велики сили" допускат стратегическата грешка да предоставят на СССР "зона на влияние", което води до съветска окупация и до пагубната за България промяна на политическата и икономическата система на страната, до унищожаването на демократичните права и свободи на българските граждани и до жестоки репресии (включително убийства и концлагери) срещу българския народ. Но дори и в този период, особено през 80-те години, отново от Полша идва надеждата, че комунизмът може и ще бъде победен, а "империята на злото" отстранена от пътя на нашите народи. Всъщност това е великата история на полската "Солидарност". Редица български интелектуалци възприемат създаването на този независим профсъюз в Полша в началото на 80-те като ясен знак, че дните на българския комунизъм, също както и дните на полския комунизъм, са преброени. 

Докладите и научните съобщения направени на конференцията предстои да бъдат издадени.

Сподели:
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.

Има предварително съгласие  за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари