11 Юни, 2026

Конституционалист за референдума на Радев: Важно е как ще се произнесе Конституционният съд

Пламен Киров, стоп кадър ТВ

Според проф. Киров, ако КС определи делото за допустимо, референдумът може да се окаже и успешен, но при едно условие

Ако депутатите откажат да приемат предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум за еврото, може ли Конституционният съд да се противопостави, ако бъде сезиран? Коментар по тази тема направи преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров в ефира на Нова ТВ.

Според него КС вече се е произнесъл по подобно дело.

"Ще видим дали би останал на позициите си при следващо допитване, което би дошло от Радев, ако НС отхвърли искането му. Няма срок за произнасянето на КС, ако определи делото като допустимо. Ако се проведе референдум, той може да бъде успешен. За да се обяви за такъв, в него трябва да са участвали поне толкова избиратели, колкото са гласували на предходните избори. Те бяха по-малко от 30% от имащите право на вот", посочи проф. Киров.

"Народното събрание е единствената институция, която може да реши дали да се произведе референдум. Ако се съберат поне 400 000 подписа валидни подписа на граждани, тогава по силата на закона парламентът е длъжен да вземе позитивно решение за провеждането му, но както видяхме, веднъж вече това не се случи ("Възраждане" през 2023 г. инициира подобен референдум - б.р.). 

Той уточни, че в искането на държавния глава не се оспорва цялостното влизане в еврозоната, което е задължение на държавата по силата на договора за членство в ЕС.

"Става въпрос за времевата рамка, в която ще се приеме валутата евро. Има много страни с подобни клаузи в договорите си. Те приети в ЕС още преди нас, но които продължават да ползват националните си валути. Някои от тях правиха и референдуми, в които народът се произнесе с отрицателно становище за влизане в еврозоната. Става дума за правови държави като нашата. Защо и у нас да не може да се проведе национално допитване? Влизането на България в еврозоната е задължение към ЕС. То може да бъде отложено, но не и отменено", заяви конституционалистът.

Сподели:
Харалан Александров: Българите не харесват предателите, ще се ядосат на Радев, ако...

Харалан Александров: Българите не харесват предателите, ще се ядосат на Радев, ако...

В интервю за Nova News той посочи три основни проблема пред управлението. На първо място той постави възстановяването на реда и законността

Йотова назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ - преподавал е в Русия, Франция, Китай

Йотова назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ - преподавал е в Русия, Франция, Китай

В периода 1996–2008 г. работи в Българската народна банка, като заема експертни и ръководни позиции в аналитичните звена, а от 2002 до 2008 г. е член на Управителния съвет на БНБ

Още един дрон достигна бреговете ни - ВМС го унищожиха край Созопол

Още един дрон достигна бреговете ни - ВМС го унищожиха край Созопол

Рибарски кораби са подали сигнал до компетентните институции

Коментари (0)