Опит да не даде никакъв отчет какво се е случвало в БНТ през последните 3 г. направи действащият генерален директор Емил Кошлуков във втория ден от изслушванията на кандидатите в конкурса за нов шеф на медията в Съвета за електронни медии, пише "Сега". Освен Кошлуков, през него пред медийния регулатор ще се явят още журналистът Венелин Петков, бившият директор на БНР в Кърджали Красимир Ангелов и университетският преподавател Светлана Божилова.
Във времето за изложение Кошлуков говори за промените в зрителските навици на аудиторията, за новите технологии в телевизионното излъчване, за мощта на глобалните технологични компании и т.н. Изложението му дори бе наречено „лекция“ от члена на СЕМ Пролет Велкова. Кошлуков обаче опита да избегне и не засегна въпросите за постоянните протести срещу неговата личност през 2020 г., за подписката за оставката му, припозната от около 3 200 обществени личности, за критичните международни доклади за работата на БНТ под негово управление. През м.г. неправителствената организация „Репортери без граници“ обяви, че БНТ е нарушила законовото си задължение да осигури безпристрастно отразяване на една от предизборните кампании, като е предоставила повече ефирно време на управляващата по това време партия ГЕРБ. Изводът на „Репортери без граници“ се базира на доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). В наблюдението се припомня и че само няколко дни след въпросните избори с министерско постановление БНТ е получила целево финансиране в размер на 20 млн. лв. от бившия кабинет на Бойко Борисов. Организацията допуска, че парите може би се дават заради благосклонното отношение на обществената медия към тогавашната власт.
След като членът на СЕМ Габриела Наплатанова постави въпроса за доклада на ОССЕ, Кошлуков отговори, че медията е реагирала остро на тези "неверни твърдения". Като пример в обратната посока той посочи, че докладите на СЕМ и на ЦИК не са установили никакви проблеми при отразяването на вота през 2021 г. По отношение на протестите Кошлуков заяви, че те били организирани от политически партии. Всъщност срещу личността на действащия генерален директор на БНТ има протести още много преди да бъдат създадени т.нар. „партии на промяната“.
Освен Наплатанова остри въпроси към Кошлуков зададоха новите членове на СЕМ Пролет Велкова и Симона Велева. И двете влязоха в медийния регулатор в рамките на това Народно събрание по предложение на „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“. С пламенна защита на директора пък излезе Галина Георгиева, която е член на СЕМ от 2019 г. по предложение на ГЕРБ и с гласовете и на ДПС. Георгиева бе един от хората, която преди 3 г. гласува за Кошлуков в предишния конкурс за директор на обществената телевизия.
Емил Кошлуков
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"