Димитър Ковачевски
„Македония е мултиетническа демокрация, която изповядва европейските ценности и гарантира еднакви права на всички общности в страната“, подчерта Ковачевски.
Той подчерта, че внесеното предложение за конституционни промени, с които българите в РС Македония ще бъдат вписани като един от народите на територията на РСМ, е резултат от продължил няколко месеца „експертен, открит и прозрачен дебат“.
„През целия този период се постарахме да обясним аргументите в подкрепа на промените на Конституцията и очакваните от тях резултати – по-добро бъдеще за всички гражданите на РС Македония“, каза македонският премиер.
Интеграцията в ЕС е най-важен политически приоритет и това не се е променило. „Искаме Македония да бъде държава, която да съответства на всички европейски стандарти“, подчерта той.
Ковачевски отхвърли всички спекулации от страна на опозицията за оказван върху правителството натиск за внасяне на промените.
„Ние си познаваме историята и благодарение на нас с нея е запознат целият свят.
Решението за промените е взето тук, в Скопие и с това отхвърлям всички спекулации за оказан от някого натиск.“
Промените нямат за цел да застрашат македонския народ и неговите история и език или който и да било въпрос, свързан с македонската идентичност.
Въпросът е дали Македония иска да върви напред и да бъде европейска държава или да изостава от останалите страни от региона, подчерта Ковачевски.
БГНЕС припомня, че днес в Събранието започна дебат по внесените от правителството предложения за промени на Конституцията на РС Македония.
Със 70 гласа „за“, 47 „против“ и нито един „въздържал се“ депутатите гласуваха дневния ред от само една точка: Предложение за изменения на Конституцията, в които се предвижда българите и още пет етнически общности да бъдат вписани в преамбюла на основния закон на страната.
Предстои да започне обсъждането на необходимостта от извършване на конституционните промени, за чието приемане е необходимо да гласуват поне 80 народни представители. Това е първият от общо три етапа, необходими за промяна на Конституцията, припомня БГНЕС.
Съгласно правилника за дейността на македонския парламент, дебатът може да продължи най-много 10 работни дни и да приключи на 31 август.
Вписването на българите в Конституцията е условие за провеждане на второто междуправителствено заседание и за започване на същински преговори за пълноправно членство на РС Македония в Европейския съюз. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства