28 Ноември, 2024

EUobserver: Информационните войни откриха нов фронт в ЕС

EUobserver: Информационните войни откриха нов фронт в ЕС

Миграцията се превърна в основно бойно поле, а бежанците – в жертви

Ожесточена информационна война се води в Словакия. От едната страна са масовите медии, които се представят за защитници на журналистическите ценности срещу дезинформацията, а от другата са т.нар. алтернативни медии, които се обявяват за борци срещу цензурата. Миграцията се превърна в основно бойно поле, а бежанците – в жертви, пише EUobserver, цитиран от "Дневник".

Словакия почти не усети мигрантската криза, която връхлетя Европа през 2015 г. В страната има само няколко стотин бежанци. И все пак много хора се безпокоят от тях. Според проучване на "Галъп" от 2016 г. 61% от словаците са против приемането на мигранти.

"Водещите медии отказаха да дадат на тези хора (които са против имигрантите) пространство. Това ги вкара в ролята на "отвратителни расисти", твърди Юрай Полацек, който управлява сайта Medzicas. По думите му "дебатът трябва да включва тези, които не са съгласни, и това не може да се намери в традиционните медии". "Medzicas е гласът на тези хора", допълва Полацек. Той всъщност ръководи няколко медийни проекта, които предизвикват прозападната ориентация на страната. През последните години броят на подобни медии бързо се увеличи, а някои от тях привлякоха голям интерес.

Тези нови медии са наричани с много различни имена – от антисистемни до водещи кампании за дезинформация. Говорейки за западната морална, икономическа, политическа и социална деградация, те биват обвинявани, че са агенти на Кремъл, макар да няма доказателства за директни връзки между тях и Русия.

Алчните бежанци

Историите за мигранти, които те разказват, са предимно негативни и в тях бежанците биват представяни като убийци и изнасилвачи. Освен това се предупреждава, че ислямът ще разруши Европа такава, каквато я познаваме. Бежанците и ислямът се описват като опасност и се твърди, че мигрантите не оценяват помощта, която получават.

Други теми, които често се коментират, са сексизъм, пътищата на мигрантите, проблеми с интеграцията, критики към ЕС и политическия елит, опозицията в чужбина.

"Ние информираме за нещата, които масовите медии отказват да публикуват", коментира Норберт Лихнер. Той основава две радиостанции - Slobodny Vysielac през 2013 г. и Infovojna през 2015 г. "Нямам нищо против това да изглеждаме като ксенофоби, ако това означава, че камион няма да блъсне жена ми", казва той, твърдейки, че традиционните медии никога няма да признаят, че ЕС не успява да контролира кой влиза в блока.

Обвиненията срещу останалите медии обаче изглеждат необосновани. Анализ на новините между август 2017 и януари 2018 г. показва, че около една трета от историите в традиционните медии са отрицателни. Неутралните истории са около половината. За сравнение, три четвърти от историите в "алтернативните медии" са отрицателни. Анализът се основава на 109 статии, събрани чрез Buzzsumo, онлайн система, която позволява да се идентифицира най-популярното съдържание, споделяно в социалните мрежи.

Силата на "Фейсбук"

Алтернативните медии твърдят, че тяхната информация завършва картината на мигрантската криза. Според няколко проучвания в съседна Чехия обаче само част от хората, които четат алтернативни медии, балансират възгледите си чрез традиционните.

Алтернативните медии доминират дебата за миграцията във "Фейсбук". Hlavne Spravy, най-популярният подобен сайт в Словакия, е публикувал в социалните мрежи повече бежански истории от която и да е друга медиа. Те са били 12 пъти по-споделяни, отколкото историите в традиционния ежедневник SME, който има почти седем пъти повече посещения според инструмента за анализ на данни Similarweb.

Не са правени проучвания за влиянието на алтернативните медии върху общественото мнение в Словакия. Отношението към мигрантите в страната обаче е предимно негативно още отпреди те да започнат да се занимават с темата. Според доклад от 2017 г. на Института за изследване на журналистиката на "Ройтерс" над 50% от словаците четат новини от "Фейсбук". Проучване на "Евробарометър" от 2018 г. показа, че 47% от словаците, които се информират за новините чрез социалните мрежи, им вярват.

Журналистика или пропаганда

Докато алтернативните медии критикуват масовите, че "цензурират" несъгласните, последните отправят критики за липса на журналистически ценности.

"Тях не ги е грижа за етиката. Тяхната мисия не е да информират... а да водят кампания – срещу системата, мюсюлманите, Запада, коментира журналистът Владимир Снидл. Бежанската криза е благословия за тях. Преди няколко години критиците на ЕС нямаха никакви големи теми. Сега те използват миграцията, за да поставят под въпрос целия европейски проект."

Убийството на словашкия разследващ журналист Ян Куцяк даде нов тласък на традиционните медии. "Наблюдава се засилен интерес към работата на журналистите и по-голямо уважение към тази професия. Въпросът е дали традиционните медии ще съумеят да задържат това засилено внимание", смята блогърът Якуб Года.

Сподели:
Тръмп вече има фаворите, който да бъде специален пратеник в Украйна

Тръмп вече има фаворите, който да бъде специален пратеник в Украйна

Става дума за Кийт Келог, бивш ръководител по национална сигурност в Белия дом, който му представи план за край на войната

Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Прокурорите поискаха петгодишна забрана за заемане на обществена длъжност за Льо Пен, което може да ѝ попречи да вземе участие в президентските избори през 2027

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Държавният оператор на електропреносната мрежа „Укренерго“ обяви извънредни прекъсвания на електрозахранването в редица региони