Алекс Кулманов, „Каспаров.ру”
Повече от век Съединените щати и редица други държави развиват въоржените си сили според концепцията на забележителния геостратег, историк и адмирал Алфред Тайер Махеан (Mahan), че държавите с голяма морска мощ оказват по-осезаемо влияние върху световните процеси, отколкото сухопътните гиганти.
През последните три десетилетия Китайската народна република КНР се втурна да наваксва изоставането си в акваторията на крайбрежните морета и в просторите на Тихия океан.
Военният флот на съвременен Китай е създаден през 1950 г. като част от Народно-освободителната армия на КНР (НОАК) и през септември ще чества 70 години от основаването си.
Първоначално китайският ВМФ сe развива под активното влияние на СССР. До края на 80-те години на миналия век основна мисия на флота е защита на крайбрежието и националните води. По онова време ВМФ на КНР притежава две ракетни атомни подводници и претендира за трето място в световните класации с близо 2 000 бойни и спомагателни кораба и 350 000 души личен състав.
Повечето китайски военни кораби сa от малотонажни класове, старички дизелни подводници, есминци и фрегати, въоръжени с ракети, прекопирани от съветски образци от 50-те години. Най-голямата „сила” на китайската марина представляват 900-те малки торпедни и ракетни катери.
Макет на авионосец в научно-изследователския център на китайския ВМФ в гр. Ухан, откъдето тръгна пандемията с Ковид-19
След 1990 г. китайската марина започва да се превръща в пълноценен океански флот. Първите опити да бъде построен модерен ескадрен миноносец са неуспешни, но през 90-те години на 20-и век Китай поръчва в Русия няколко есминеца от проект 956Э, които се превръщат в донори на технологии. Днес новите китайски есминци съчетават най-добрите страни от дизайна и тенологиите на някои натовски кораби и предимно на американските „Ърли Бърк”.
Серията 052С (6 броя) е снабдена с радиолокационна станция РЛС с активни фазирани антенни решетки (АФАР). Следващата серия 052D, неофициално наречена "китайския „Иджис", вече е въоръжена с мощна РЛС, с бойна информационно-управляваща система (БИУС) и с универсална пускова установка за различни видове ракети. От посочената серия в състава на китайския ВМФ вече са зачислени 14 есминеца, а още десет са в различни етапи на строеж.
Есминецът от серия 055 представлява
венец на китайското корабостроене:
12 000 т водоизместване; технология „Стелт”; най-модерно електронно оборудване собствено производство; 112 универсални пускови установки. Засега е предвидено да бъдат произведени 8 такива кораба. Следващите единици от същия клас ще бъдат въоръжени с лазери и със системи за противоракетна отбрана (ПРО).
В строя на днешния китайски ВМФ влизат следните бойни кораби:
- 2 самолетоносача (плюс 2 в строеж);
- 7 ракетни атомни подводници (плюс планирани още 6);
- 12 многоцелеви атомни подводници;
- 55 дизелни подводници;
- 36 есминеца;
- 52 фрегати;
- 50 корвета;
- 6 големи кораби-докове (около 25 000 т);
- повече от 60 десантни кораба (2 000–5 000 т);
- около 100 ракетни катера, от които 60 нови образци.
Таблица от американски доклад за модернизацията на китайския ВМФ
В близост до бреговете си днешният китайски боен флот представлява мощна сила. Порасналите амбиции на китайското политическо и военно ръководство предвиждат изграждането на океански флот, способен да противостои на вероятен противник и в океанските простори. Китай гради експедиционни сили, способни да действат в отдалечени райони. Главна причина за подобен размах е необходимостта да бъдат защитени морските комуникации и доставката на нефт за китайската промишленост.
Рекордният скок на САЩ
В края на 80-те години на миналия век ВМС на САЩ отстъпват на СССР по броя на надводни кораби и на атомни подводници от основните класове. Американският флот притежава 430 големи бойни и спомагателни кораба, а съветският – повече от 500.
През 1989 г. СССР има 4 авионосни крайцера и 96 мощни бойни кораба. САЩ разчитат на 17 самолетносача и 200 кораба от клас „фрегатr” и по-големи.
Подводният флот на СССР е смятан за най-големия в света, въпреки техническото изоставане на значителен брой от действащите атомни и дизелни подводници.
Днес САЩ са безспорен лидер в Световния океан. Китайските кораби са повече на брой, но американските ВМС превъзхождат противници и съюзници по всички основни класове бойни кораби, по качество на въоръжение, електроника, върхови технологии и т. н.
ВМС на САЩ притежават 490 кораба в строя и в резерва, като са постигнали висока степен на унификация при неголям брой разнородни класове и серии кораби.
Ето основните видове бойни плавателни съдове на САЩ:
- 11 най-модерни и мощни самолетоносачи (10 от серията "Нимиц" и 1 от серия "Джералд Форд". Предстои новите самолетоносачи от серията "Дж. Форд" да заменят остаряващите "Нимиц");
- 9 десантни кораба;
- 2 щабни кораба-амфибии;
- 11 десантно-транспортни кораби-докове;
- 22 ракетни крайцера;
- 70 ракетни есминци;
- 55 многофункционални атомни подводници;
- 14 ракетни атомни подводници с балистични ракети;
- 4 ракетни атомни подводници с крилати ракети.
Мощта на американския флот се репи върху гъста
мрежа от военноморски бази по цялата планета
С тяхна помощ флотът на САЩ може да прехвърля сухопътни войски и военновъздушни сили до всяка точка на Земята. Към 2020 г. правителството на САЩ предвижда близо 60 % от военноморските активи да бъдат съсредоточени в Тихоокеанския регион и в близост до Югоизточна Азия.
Към момента личният състав на ВМС надхвърля 400 000 души, от които 80 % са матроси, 5 % подофицери (старшини) и 15 % - офицери. От посочените 400 000 души около 100 000 военни моряци съставят резерва на ВМС.
Самолетоносачите и морската авиация изграждат гръбнака на американските военноморски сили с авиационен парк от 2 300 самолета и хеликоптера. Други 1 200 самолета и хеликоптера принадлежат към Морската пехота. Само модификациите на палубния изтребител-бомбардировач "Хорнет" са повече от 650, докато китайският ВМФ разполага с около 300 бойни самолета, повечето от които са морално остарели. Русата морска авиация притежава по-малко от 200 бойни самолета.
Докато през последните три десетилетия китайският ВМФ преживява период на бурен растеж, руският ВМФ търпи регрес. Разпадът на СССР и рязкото съкращаване на разходите за отбрана в Руската федерация доведоха до катастрофална загуба на потенциала, натрупан в предишните десетилетия. В средата на 80-те години корабният състав на СССР достига 1 500 единици. Модернизацията, предвидена в края на 80-те, се проваля. Всички кораби, построени в предишните десетилетия, са пратени за претопяване. По-новите единици или са оставени в резерв, или отиват за скрап, след като средствата за поддръжка и ремонт драстично са орязани.
Номинално ВМФ на РФ удържа второто си място по боеспособност единствено за сметка на
стратегическите ядрени сили
Но броят на основните класове бойни кораби и особено средствата за въздействие в отдалечени райони са в упадък. Ветераните от съветската епоха излизат от строя, а новопостроените не успяват да заменят снеманите от активна служба. Последните 4 съвременни руски есминци са построени преди две десетилетия. И са продадени на Китай.
Днес Русия се ограничава само с постройката на фрегати, корвети и малки ракетни кораби. За най-солидни пстижения на русото военно корабостроене се смятат многоцелевите стражеви кораби "Адмирал Григорович" (4 000 т) и "Адмирал Горшков" (5 400 т). Първият бе строен около седем години, а вторият — близо десет. Докато британците построяват своя есминец "тип 45" за 6 години, американците правят първия си ескадрен миноносец "Ърли Бърк" (Arleigh Burke) само за 4 години, японците строят „Атаго”, а китайците ескдрения миноносец 052D също за 4 години. Посочените кораби са по-големи от руските фрегати.
Плановете на руското военно командване предвиждат през лятото на 2020 г. да да бъдат заложени за строеж два универсални десантни кораба (УДК), които да станат най-големите военни кораби, строени в Русия през 21-и век.
В момента в състава на русия ВМФ влизат общо 69 подводници и 219 бойни кораба и катери. Ето броят им по класове:
- 11 атомни подводници с балистични ракети;
- 9 атомни подводници с крилати ракети;
- 17 многоцелеви атомни подводници;
- 8 специални атомни подводници;
- 23 дизелни подводници;
- 1 авианосец (прочутият „Адмирал Кузнецов”);
- 6 ракетни крайцера;
- 10 големи кораба за борба с подводници (БПК);
- 4 ескадрени миноносеца;
- 1 фрегата;
- 10 стражеви кораба;
- 6 корвета;
- 26 малки кораба за борба с подводници;
- 24 малки ракетни кораба;
- 20 големи десантни кораба.
Руският атомен подводен флот постоянно свива размерите си. Според оптимистични прогнози, се очаква да бъдат построени 9 нови подводници от серия „Ясен” (885/885М) и 10 "Борей" (955/955А), което заедно със старите ще доведе броя на действащите атомни подводници до 14 многоцелеви и 12 стратегически. Дизелните подводници могат да добавят още 15-20 бройки. В момента от ядрените многоцелеви подводници в строя са само десетина.
Даже според най-оптимистичните сценарии експертите препоръчват да не се надяваме, че руският подводен флот би могъл да противостои срещу противника от САЩ и НАТО. Според реалистичните прогнози, към 2030 г. Русия ще може да разполага с не повече от общо 30 подводници от всички класове.
Най-сериозните проблеми са в електрониката. Вече няма руско производство на основни компоненти. Гражданската радиоелектронна промишленост е загинала, а военните системи и изделията с двойно предназначение са в упадък. Новите изделия са само единични продукти, които не притежават характеристиките на серийна продукция. Необходимите за ВМФ изделия са малобройни, струват скъпо и работят далеч под очакванията.
Руският военен флот се намира в незавидно състояние и вече
едва ли ще може да бъде изправен на крака
Оперативното използване на бойните кораби в значителна степен зависи от географските особености на държавата. Четирите руски военни флота (Северен, Тихоокенски, Балтийски и Черноморски) са напълно изолирани един от друг. Маньовърът на кораби от единия към някой от другите флотове би отнел месеци, а скритото прехвърляне на сили е невъзможно. Балтика и Черно може представляват затворени акватории, в които предимството на НАТО е очевидно. Тихоокеанският флот също не е в състояние да мери сили с вероятния си противник (Седми американски флот).
Северният е най-мощният руски флот, но при реални бойни действия излазът на надводните му кораби в Атлантическия океан би бил затруднен по редица причини, сред които ще посоча логистичните трудности.
Русия не доминира и под ледовете на Арктика. Там американските подводничари разполагат с по-модерни оръжия и електроника и което е още по-важно – с по-добре обучени екипажи.
При китайските другари няма географски проблеми. Силите и средствата им са съсредоточени на един театър на военните действия: Жълто, Източнокитайско и Южнокитайско море. Основните мисии на китайския ВМФ са съсредоточени в акватория, прилежаща към бреговете на държавата. Както вече казахме, Китай изгражда и способности да действа на хиляди километри от границите си.
Но към днешна дата Китай не е в състояние да противостои срещу ВМС на САЩ и съюзниците им. При сегашните темпове на строителство към края на десетилетието китайският ВМФ би могъл да получи нови 1-3 самолетоносача, 15-20 големи проект 055 (12 000 т) и 30 по-малки есминеца (7 000 т).
С наличната военноморска мощ Китай би могъл да осъществи
неядрено сдържане на морски противник
Въпреки ускорения моментен възход, Китай остава подражател и клиент на създателите на нови кораби и морски оръжия. Цялото ракетно въоръжение на китайските бойни кораби представлява преработки или преки покупки на остаряващи съветски или руски ракетни разработки.
Редно е да признаем, че Китай подхожда към изграждането на модерен военен флот далеч по-отговорно и старателно от СССР в своето време. Наред със строителството на бойни и спомагателни кораби Поднебесната империя създава и мощна брегова инфраструктура. С ускорени темпове китайската промишленост строи и ремонтира военни кораби. Прагматичните китайци отчитат реалността, че страната им отстъпва на САЩ и на Русия по основните показатели на военноморската мощ: радиоелектронно и сонарно оборудване, натренираност и бойна подготовка на екипажите, оперативна подготвка на командния състав, синхрон и творчески потенциал на щабовете.
Военният експерт от Пекин Чжоу Ченмин признава, че Китай значително изостава от САЩ в програмните технологии, в изработката на военноморска апаратура и в развитието на логистична мрежа за ВМС.
Управлението на големи военноморски съединения все още се намира в начален стадий. Съществува дефицит на квалифицирани морски офицери, на командири на кораби, флагмански специалисти и щабни оператори. Нуждата от тях расте паралелно с нарастващия тонаж и брой на новите бойни кораби, които се спускат на вода в китайските корабостроителници.
Сериозен проблем представлява общата за китайските въоръжени сили
липса на инициатива в тактическите и оперативните звена
където хората отдавна са се отучили или по-скоро никога не са били научвани да мислят самостоятелно, да взимат решения и да поемат отговорност без преки указания на старшите началници.
Три десетилетия след разпада на СССР Съединените щати остават
едноличен лидер в Световния океан,
като разполагат с най-голям брой модерни и мощни надводни кораби, подводници и самолети.
Докато Китай и Русия вече сменят местата си. Русия изостава с бързи темпове, като запазва относително предимство само в сектора „ядрени подводни сили”, въоръжени с междуконтинентални балистични ракети. Но РФ вече няма достатъчно ресурси да осигури бойното дежурство на десетината си ракетни атомни подводници. Руските стратегически ракетоносци застъпват на бойна вахта по-малко от десет пъти в годината, като прекарват все повече време в пристанищата, привързани към брега. В същото време американските ядрени подводници от серия „Охайо” плават и се готвят за война значително по-дълго.
Печална истина е, че днешният надводен руски флот и многоцелевите му подводници не успяват да осгурят безопасни условия за развръщане и скрито присъствие на стратегическите ракетоносци в Световния океан.
В близко бъдеще можем да очакваме значително нарастване на китайския ВМФ и още по-чувствително отслабване на руската военноморска мощ.
Съединените щати ще останат най-голямата военноморска сила на планетата дори без подкрепата на съюзниците им от НАТО.
Превод: Васил Данов
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство