"Много закъсняваме за чакалнята на Еврозоната, но по-добре късно, отколкото никога. Ще спечелим, че част от ефектите на еврото може да покрият загубите от кризата. Супер ефект е, много добра идея. Имаше възможност още по-рано да влезем и в банковия съюз. Ако не бяхме в ЕС, нямаше да има такава суапова сделка. Получава се и стабилност на банковата система. В чакалнята банките ще бъдат надзиравани от ЕЦБ. Затова и мнозина от банковия сектор не изразяват ентусиазъм да влизаме". Това коментира в интервю за Канал3 Красимир Ангарски, финансист, министър без портфейл на икономическата политика в служебното правителство на Стефан Софиянски през 1997 г.
"20 години сме в чакалнята, всичко е анализирано и видяно. Цените като скочат вечерта, на сутринта ще паднат пак. Може би някой не му е обяснил на президента, изведнъж той назначава от неговата квота човек. Ние още не сме в Шенген, да се насочат милионите и да се закарат скенери в камионите, да не чакат бизнесмените да превозват стоки. Да създадат условия за бизнеса, летният сезон е провален казват и защо? След време да се облекчат визите за руснаците. Ще бъде и за Шенген добре и за бизнеса добре", сподели още Ангарски.
Той обясни, че суаповата линия е да получим възможност да теглим 2 млрд. при ликвидна криза срещу левове. Левът е признат, че е конвертируем и стабилен. Това е ясна оценка, че ни имат доверие. Това е като е чейндж бюрото – даваме левове и ни дават евро. Преди нас Хърватия и Дания взеха 14 и 12 млн. евро", посочи Ангарски.
"Грантовете може би ще съберат разликата от безлихвените заеми. Ще се намират пари, голямата част от тях ще идват в нереформирани сектори", допълни той.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни