И ако до скоро отличаването на истинската от фалшивата информация беше проблем за потребителите, то той все повече се превръща в препъни камък и за работещите в медиите.
"Когато в социалните мрежи се публикуват такива глупости те верижно се разпространяват чрез кликовете на потребителите и така светкавично се превръщат в масово четиво. Затова е важно обществото да бъде наясно, че срещайки заглавия, в които търсенето на емоция е очевадно и са съпроводени с някои от анонсите - "сензация", "шок", "бомба", е по-добре да не си губи времето с тях, а да търси проверени новини", посочи в студиото на "България сутрин" на Bulgaria ON AIR бившият председател, а сега член на СЕМ Мария Стоянова.
Фалшиви новини могат да се създадат, ако една журналистическа работа не е извършена достатъчно професионално, а понякога и на принципа на старата детска игра "развален телефон". В крайна сметка резултатът е един - до аудиторията достига една съвършено изкривена информация, допълни Мария Стоянова пред Bulgaria ON AIR.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."