Аналитична статия на агенция „Блумбърг” за това до какво може да доведе покачването на цените на храните в света предизвика доста голям интерес в Русия.
Агенцията отбелязва, че цените на храните в света са най-високите от шест години. Това се дължи на няколко фактора: търсенето в Китай, по-специално на соята и палмовото масло, смущения в транспортните вериги на фона на пандемията и неблагоприятните метеорологични условия.
Взети заедно, те създават рискове от рязко нарастване на недоволството в много страни.
Агенцията смята, че тези рискове са най-високите в страни със средно ниво на доход на глава от населението, които включват Русия, Бразилия, Турция, Индия и Нигерия. Във всички тези страни потребителите вече харчат значителна част от доходите си за храна и инфлацията на цените на храните е чувствителна за тях.
В Русия правителството вече ограничава растежа на цените на няколко вида основни продукти, като захар и слънчогледово масло.
Но икономистите поставят под въпрос ефективността на тези мерки и Сметната палата прогнозира, че през март, когато ограниченията изтекат, цените ще скочат рязко, отбелязва „Блумбърг”.
И ако по някаква причина в страната има дефицит, той ще събуди у руснаците травматични спомени от последните години на Съветския съюз, посочва агенцията.
„Русия може да види истинска мобилизация около цените на храните", казва Калън Хендрикс, експерт от базирания във Вашингтон Институт за световна икономика „Питърсън", съобщи агенцията. „При авторитарните правителства налицее е тенденцията да се отнасят в някаква степен по-лоялно към протестите заради „проблеми на кухненската маса”, отколкото към протестите срещу корупцията и авторитарното управление- Въпреки че, както показа „Арабската пролет“, първите могат да прераснат във вторите, понякога и много бързо “.
В неделя вечерта най-малко три руски ведомства коментираха публикацията: министерството на земеделието, министерството на промишлеността и търговията и министерството на икономическото развитие. Те увериха, че недостиг на храна в Русия е невъзможен и властите няма да позволят рязко покачване на цените.
"Подобен анализ има спекулативен характер. Росстат, министерството на икономическото развитие, заедно с Федералната данъчна служба, извършват оперативен мониторинг на цените на храните, което позволява навременно проследяване на колебанията и въздействието на нарастващите световни цени върху вътрешните цени. Правителството е като цяло са фокусирани върху икономическите инструменти с цел намаляване на въздействието на нарастващите световни цени върху вътрешните. а също и върху целенасочени мерки за подкрепа на производителите в регионите," цитира ТАСС изявлението на Министерството на икономическото развитие, съобщи ТАСС.
Днес и Кремъл взе отношение по въпроса – там не са съгласни с оценките на компаниите, които включиха Русия в списъка на „горещите точки” за поскъпването на храните и нарекоха ситуацията с падащите доходи на руснаците по-лоша от средната за света. Това съобщи пред репортери говорителят на руския президент Дмитрий Песков.
Според проучване на NielsenIQ, цитирано от БГНЕС, почти 70% от потребителите в Русия са принудени да следят разходите и да спестяват във връзка с последиците от пандемията. В същото време Блумбърг състави списък с държави, които според неговите оценки са се превърнали в горещи точки в растежа на цената на продуктите. Този списък включва и Русия.
Коментирайки тези данни, Песков отбеляза: „Що се отнася до тази публикация, ние не сме съгласни с нея“. "Разполагаме с други данни”, каза говорителят на Кремъл. „Изводите, до които са стигнали авторите на тази публикация [ние смятаме] за неверни."
Както отбеляза Песков, очевидно е, че поради пандемията "мнозина са почувствали промяна в доходите си към по-лошо, в посока на тяхното намаляване". "Това се случи по целия свят”, обясни той. „Но това, че в Русия проблемът е по-лош, отколкото в други страни по света, ние не сме съгласни с това."
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства