"Световната икономика днес е със 160 трилиона долара по-бедна, защото жените по света все още не са напълно равни с мъжете - това аз го наричам един от най-скъпите решими проблеми, с които човечеството се сблъсква. Това каза главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева по време на форум „Жени, бизнес и законодателство 2019“.
„Световната икономика днес е със 160 трилиона долара по-бедна, защото жените по света все още не са напълно равни на мъжете. Това аз го наричам един от най-скъпите решими проблеми, с които човечеството се сблъсква“, посочи Георгиева. Тя заяви, че през последните 10 години са се извършили реформи в 131 държави, но днес все още средностатистическата жена в света има само ¾ от правата на мъжа, като най-назад е Близкият изток, където жената има по-малко от 50% от правата на мъжа. Георгиева уточни, че за последното десетилетие 35 икономики са приели законодателство, което защитава жените, а 22 икономики са премахнали пречката жените да не могат да упражняват определени професии, както е в България. „По отношение на неравенството в заплащането България е над средното ниво в Европа – разликата в заплатите на мъже и жени е около 14%. Това, което остава у нас, е да изравним правата в пенсионното законодателство. Очаква се това да се случи през 2037 г.“, каза още Георгиева.
Тя посочи, че характерно за България е, че все повече жени работят в сектори, които са предимно мъжки. „Например над 26% от работещите в сектора на Информационните технологии са жени, като средният процент за Европа е 16“, коментира Георгиева.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас