Днес Конституционният съд отклони внесените от политици искания за тълкуване на правомощията на Висш съдебен съвет, чийто членове са с изтекъл мандат и дали той може да избира т. нар. трима големи в съдебната власт - това съобщи правният портал news.lex.bg.
Питания до съда отправиха първо от ГЕРБ, а след това и от ПП-ДБ.
Всички те обаче не бяха допуснати за разглеждане от КС. Мотивите вероятно ще станат ясни утре.
Въпросите на ГЕРБ са три, а на ПП-ДБ – четири. Между тях на пръв поглед има известно припокриване, но съществената разлика е в мотивационната част на питанията.
Това на ГЕРБ стъпва преди всичко на решението на КС от септември 2022 г., с което той прие, че изтичането на срока, за който са избрани, главният инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет изпълняват функциите си до избирането на нови. ВСС прие, че то е основание и за неговите членове да останат на постовете си, въпреки че мандатът им изтече през октомври 2022 г. В искането си от ГЕРБ развиват виждането, че ако се възприеме тезата, че при изтекъл мандат на членовете му ВСС не може да изпълнява конституционните си правомощия в пълнота, това би представлявало злоупотреба с право, противоречие с принципа на правовата държава и възможност Народното събрание да черпи права от собственото си противоправно поведение – бездействието си, състоящо се в неизбирането на членове на ВСС.
ПП-ДБ внесоха в Народното събрание промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които искат да се направи точно това – да се прекратят процедурите за избор на главен прокурор (с единствен кандидат и. ф. главния прокурор Борислав Сарафов) и на председател на ВАС (втората такава днес беше прекратена от ВСС поради липса на кандидати), тъй като мандатът на действащите членове на ВСС изтече преди две години.
Самите питания на ПП-ДБ до КС стъпват на виждането, че ВСС с изтекъл мандат е загубил обществено доверие и не може да взема важни решения за съдебната власт като избор на някой от тримата големи. Вносителите намират опора в това, че в решението си, с което обяви за противоконституционни почти всички от последните промени в основния закон. КС не отмени изрично §23 от тези промени.
Разпоредбата предвижда, че до избирането на Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, двете колегии упражняват всичките си правомощия, без тези за избор на тримата големи в съдебната система. Предвид отмяната обаче именно на разпоредбите, с които се създават ВСС и ВПС, текстът няма самостоятелно значение. Това заяви изрично КС в решението си по отношение на двете преходни разпоредби – § 22 и 23.
Ето какво е записано в мотивите на КС:
„Тези разпоредби с оглед на техния предмет – да продължат действието на правила, отменени със закона, да уредят тяхното прилагане спрямо висящи правоотношения, както и да отложат действието на установени със закона правила – нямат правно действие извън правното действие на самия закон.“
Факт е обаче, че решението на КС не съдържа диспозитив за отмяна на §23. И от ПП-ДБ тълкуват това по следния начин: „Това означава, че тя е действащо право към настоящия момент и по силата на принципа на правовата държава (чл. 4 КРБ), на върховенството на конституцията и непосредственото действие на нейните разпоредби (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ) следва да се прилага пряко от компетентните органи.“
Както е известно, миналата година, в разгара на процедурата за отстраняването си, бившият вече главен прокурор Иван Гешев сезира КС с искане за тълкуване на Конституцията и три въпроса за мандата на ВСС. Той попита може ли съвет с изтекъл мандат да взема решения за административните ръководители в системата, включително и за тримата големи, може ли въобще ВСС да упражнява функциите си след изтичане на мандата и допустимо ли е да се сформира нов съвет само с избраните от съдебната квота и тримата големи.
На 24 юли 2023 г. КС отклони искането му с аргумента, че ВСС като орган няма мандат, а мандат имат само членовете му. Т.е. че такова нещо като Висш съдебен съвет с изтекъл мандат не съществува, тъй като той е постоянно действащ орган с непрекъсваеми функции.
Още от България
МОСВ за петролния разлив в Черно море: Не се очаква да достигне нашите брегове
Формирало се е устойчиво крайбрежно течение с източна посока.
Кристалина Георгиева: Ако харчим неразумно, може пак да отложим еврозоната
"Отлагахме го вече няколко пъти, време е да си кажем, че се стягаме и довеждаме тази работа докрай"
Защитен свидетел е виждал Лъчезар Ставрев да взима пари от митнически пункт
В съдебната зала бяха представени и протоколи от разпитите на още петима души