Косара Белниколова
Изминаващата 2014 беше наситена с политически и обществено – значими събития. Смениха се три правителства; всяко от които остави в историята колоритни личности, които произвеждаха бисер след бисер. Играчите на политическата сцена бяха многократно размествани, но някои от тях стабилно се задържаха и оставиха своята ярка диря.
Един от най-големите международни проекти, в които страната ни участваше, беше „Южен поток”, в който България се оказа пресечна точка на могъщи интереси Той предизвика ожесточени полемики и многократни преговори. В крайна сметка беше замразен. Въпреки това дори през последните дни на годината, темата не преставаше да бъде актуална и беше обобщена така от премиера Борисов:
Отивам с една карта при Меркел, Дейвид, Оланд и чертая
„Никой в Брюксел не знае проблемите на "Южен поток". Аз отидох с една карта на газовите коридори и на всичките - на Меркел, на Дейвид, на Оланд - слагам на масата и чертая, показвам. И тогава става безпощадно ясно всичко. Червените чертички са руските газови коридори, които пътуват от Азербайджан през Украйна, през Северна Европа. Ето как двете трасета, които изместиха "Набуко", заобикалят България.” Това беше коментарът на министър-председателят Бойко Борисов ефира на БНТ по повода
Несъмнено най-много напрежение в последните месеци имаше около съставянето на крехкото управляващо мнозинство. То беше конструирано с цената на компромиси и деликатни ходове от всички страни. Едно от тях беше назначението на Орхан Исмаилов за заместник-министър на отбраната. Въпреки твърдия отпор от страна на Патриотичния фронт, той беше оставен на поста В едно от малкото си интервюта, той се разграничи от ДПС
„Не мога да изневеря на ДПС, не съм се женил за него.
Ако има и капка съмнение, че съм имал контакт с чужди разузнавания, няма да съм на този пост зам.-министър на отбраната и не ми е тук мястото, готов съм и да се подложа на детектор на лъжата. Това означава национално предателство, аз съм човек, който се е родил в България, дал съм клетва и няма никакъв начин по какъвто и да било повод да работя за друга държава. Това беше коментарът му по повод обвиненията и политическата му кариера по време на интервю за Нова тв.
От друга страна политическите договорки предвидиха Патриотичния фронт да излъчи свой представител за председател на комисията по културата. Изборът също беше безкрайно изненадващ – на евродепутата Слави Бинев. След острите реакции от гилдията на творците, изборът му беше променен. Въпреки това Бинев остро отстояваше назначението си до последно.
Слави Бинев: Културата и медиите могат да пият вино от моя череп
"Много от вас знаят моето минало, което е различно интерпретирано. Там е ясно едно - мафията не можа да ме убие, но културата и медиите могат да пият вино от моя череп тази вечер." Това заяви той на брифинг в парламента, на който беше обявено, че подава оставка като шеф на парламентарната комисия по култура и медии
Новите министри също не останаха по-назад с по-скандални изказвания. Две от най-обсъжданите бяха на здравния и образователен министър – и двамата представители на Реформаторския блок.
Петър Москов: Който е избрал да се държи като скот, ще бъде третиран като такъв!
„До тук с приказките за това кой какви права имал и с призивите и обещанията да не правим повече така! Ако някой е избрал да живее и да се държи като скот, получава и правото да бъде третиран като такъв. Всъщност дори дивите животни разбират когато искаш да им помогнеш и не нападат” Това написа д-р Москов в личния си профил във Фейсбук непосредствено след поредното нападение на лекар от Бърза помощ.
Нековият колега проф. Тодор Танев също привлече вниманието към себе си, макар и да нямаше конкретен неприятен повод.
Проф. Танев: Жолио-Кюри е пълна нула като учен, взел фамилията, за да се фука
„Фредерик Жолио-Кюри е пълна нула като учен. Взел е фамилията Кюри, за да се фука. Асен Златаров също нищо не е направил. Златаров просто е ходил в Съветския съюз по време, когато тук е било фашизъм и е казал, че е много хубаво иначе като учен не е нещо особено. Това заявява той на посещение при дванадесетокласници във Враца.
Репликата и заключенията на министъра станаха причина опозицията дори да поиска оставката му. В същото време това, макар и негативната реакция от много страни, беше отчетено и като първа стъпка за реално преосмисляне на учебните планове и начините на представяне.
Въпреки че едно от първите неща, които предприе новото правителство беше излизане от кризата с КТБ, ехото от скандала не затихна бързо. Още преди гласуване на законодателните промени, стана ясно, че Йордан Цонев и Делян Пеевски подготвят специален закон за банката. Това предизвика острата реакция на обществеността, синтезирана от депутата от ГЕРБ Методи Андреев.
Методи Андреев: Пеевски да прави закон за КТБ е все едно Хитлер да прави закон за спасяването на евреите
„Делян Пеевски ще прави сега закон за КТБ. Все едно Хитлер да прави закон за спасяване на евреите. ДПС не ги ли е срам? Щом Йордан Цонев и Пеевски са писали този закон, значи 100% има нещо нечисто.” заяви той в интервю.
Реакции и анализи за краха на банката дойдоха от банковите среди. Едно от най запомнящите се беше на Левон Хампарцумян
Левон Хампарцумян: А вие чувствате ли се виновен за съседката си развратница?
"Вие чувствате ли се виновен, ако вашата комшийка е някаква страшна развратница или имате комшия алкохолик или нещо друго? Съчувствате, може и някоя дума да кажете, но какво да направим?!", така той отговори на въпроса по време на телевизионно интервю дали се чувства виновен за краха на банката.
Но може би най-запомящите се цитат по повода КТБ беше на бившия премиер Иван Костов
Иван Костов: Разбира се, че ще питат мен. В ръцете ми са загинали 14 банки.
„Разбира се, че ще питат мен. В ръцете ми са загинали 14 банки Успял съм, заедно с колегите си, разбира се, да оздравя няколко банки, които се приватизираха и сега са гръбнакът на банковата система. Така той обясни позицията, че може да е полезен като експерт по казуса.
Основните послания на изграчите през този политически сезон могат да се обобщят със:
Сергей Станишев: БСП е единствената партия, която не преяжда с власт
Михаил Миков: Този парламент беше усмихнат, отворен, обграден, а понякога и празен
Николай Бареков: Аз ще съм новият Ахмед Доган в българската политика
Красимир Каракачанов: Няма да бъдем нито златен, нито сребърен, нито среден пръст
Лютви Местан: В центъра на нашите послания е малкият човек без конотация
Волен Сидеров: Ако не беше Русия , още щяхме да сме под турско иго
Радан Кънев: Ако извиването на ръце е да променяме лоши практики, ще извиваме ръце, та ще пукат
На фона на тези заявки, Филип Златанов смята, че е станал „най-четеният автор в държавата”, Албена Вулева се хвали, че е създала жълтата журналистика; бизнесменът Домусчиев има проблем с това, че „явно сме си избрали да инвестираме в клуб с неподходящо име” (като намигане към всички инфаркти, но и радости моменти, които донесе „Лудогорец” след класирането в най-престижния европейски турнир.)
Но понеже е Нова година, завършваме с пожеланието под формата на призив от устата на най-добрият ни боксьор, който влезе в пряк и словесен със световния шампион Владимир Кличко, от когото загуби достойно:
„Ние сме велик народ. Продължаваме напред!”