27 Ноември, 2024

Кметът русофил на Казанлък "осинови" мозайка от паметника на БКП на Бузлуджа

Кметът русофил на Казанлък "осинови" мозайка от паметника на БКП на Бузлуджа

Кметът на Казанлък пред осиновената мозайка

Министерството на културата продължава да има неясна и подмолна политика за бъдещето на монумента

Видната русофилка и поклонничка на комунистическото минало Галина Стоянова, която е и кмет на Казанлък, от партия ГЕРБ е осиновила една от мозайките на дом-паметника на БКП на връх Бузлуджа, известен като капището и или летящата чиния. За благородното дело я похвалиха инициаторите на „Проект Бузлуджа“, които са обявили за своя кауза възстановяването на монумента и опазването му в автентичен вид за поколенията.

Галина Стоянова е осиновила и спасила мозайката “Жената в нашето общество” на художника Иван Б. Иванов. Ето мотивите й:
“Защото е важна първата крачка... След нея ще бъдат направени още и още. Доброто винаги бива следвано и е хубаво, когато се удвоява, утроява... Вярвам в това. Вярвам в доброто, в каузите, които ни обединяват и в това, че когато правиш добро, увличаш съмишленици. Смятам, че, ако сме единни и гледаме в една посока, можем да успеем.”, излага съвсем абстрактни и неясни аргументи Стоянова. Тя споделя и какво мисли за паметника на БКП.

“От встъпването си в длъжност, като кмет на Община Казанлък, приех като лично предизвикателство да се опитам да вкарам в дневния ред на отговорните институции въпроса за „Бузлуджа“ и да потърся онзи отговор, който да бъде полезен на всички ни. В тази връзка считам, че на дисонантното наследство, какъвто е монументът, трябва да се гледа като перспектива и възможност. В него има бъдеще и тук въпросът не е политически или идеологически, а отправна точка именно към това бъдеще – шанс да развием туризма в нашия регион още повече, като завещаем на идните поколения възможности за предоставяне на един туристически продукт с висока добавена стойност.”

Осиновените мозайки са „Априлски възход“, „Грижа за децата“, „Жената в нашето общество“, „Миролюбивата политика на България“, „Пети конгрес“, „Българо-съветска дружба“, „Десети конгрес“, „Преустройство на селското стопанство“, „Девети септември“, и др.  Те са от  външния кръг на паметника, като освен стабилизирането им е изграден защитен навес над целия мозаечен кръг, хвалят се инициаторите. От съобщението им обаче съвсем не става ясно в какво точно се изразява осиновяването и какви са конкретните ангажименти на тези благородни хора.

Характерно за всичките мозайки е, че

сюжетите им са силно иделогизирани и имат основно пропагандна цел

за прослава на БКП и периода й свързан с диктатора Тодор Живков. Дори и най-непредубедения, ако се зарови в историята на близкото минало ще откриете, че по нито една от възвеличените в пана теми политиката на БКП не е била успешна и в интерес на гражданите.

Възстановяването на въпросния паметник продължава да се извършва непрозрачно, без да е ясно каква е крайната цел на едноименната фондация. Подмолна и противоречива е и дейността на Министерството на културата и на служебния му шеф проф. Велислав Минеков. В началото на лятото стана ясно, че е решено Дом паметникът на БКП на връх Бузлуджа да получи статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“. Новината предизвика остри реакции в българското общество. Проблемът е, че до решението се стига задкулисно и подмолно, без предварителен дебат на идеята в гражданското общество. А темата за тази летяща или тоалетна чиния - както българите от години иронично наричат монумента, е изключително деликатна. Години наред тя разделя и противопоставя българите.

Проблемът е, че няма яснота в какво качество и съдържание ще бъде опазена, възстановена и представена на публиката, давайки й статут за национална значимост. Скандален е и фактът, че,  в специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности(СЕСОНКЦ), двама от членовете му са в Необявен тежък конфликт на интереси – съпруг и съпруга, а друг експерт участва в реализирането на проекта за възстановяване на паметника. Тогава министър Минеков се закани да подмени хората във въпросния съвет и дори да има наказани, но думите му явно са били единствено за отбиване на острите обществени атаки.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"