27 Ноември, 2024

„Парченца от слънце и облак“ – поезия, страст, хуманизъм

„Парченца от слънце и облак“ – поезия, страст, хуманизъм

Кънчо Кожухаров

Постановката „Парченца от слънце и облак“ в салона на Нов театър НДК на режисьорката Клара Армандова е като мехлем за душата на българския театрал. Причината за това e оригиналния прочит на пиесата на Пол Зиндел „Влиянието на гама-лъчите върху лунните невени“ и органичната спойка между четирите актриси. Тези два елемента действат като магия върху публиката – зрителите неусетно заживяват в света на сценичната версия и стават съпричастни със съдбата на четирите героини. 

Според мен основната заслуга за успеха е на Клара Армандова, която е транспонирала мрачноватите теми на пиесата във визуално въздействащ разказ за едно разбито семейство – самотна майка с две дъщери – където кълновете на успеха изглеждат примамливо близо, но причините да останат в царството на мечтите са контролиращите механизми на малкото семейно „общество“. 

Опитната режисьорка е съобразила, че автор като Зиндел, който пише почти изключително за тийнейджъри, е естествено склонен да им даде надежда за успех дори при крайно ограничаващи ги обстоятелства. Така вместо да се занимава с чуждия за българския манталитет проблем за атомизираното общество, което възпитава съвършени егоисти, пиесата се е превърнала в типично американската притча за трънливия и осеян с препятствия път към успеха и за постепенното възстановяване на прекъснатите семейни връзки. 

Заслуга на Армандова е също така подборът на актрисите и успешната работа с тях. Албена Колева (Биатрис, авторитарната майка), Луизабел Николова (агресивната Рут), Мария Кацарова (плахата Тили) и Илиана Гатева (нуждаещата се от непрестанни грижи Нани) играят възхитително органично. Не ми се ще да се спирам поотделно на изпълненията им – не толкова, защото рискувам да изчерпя запасите си от суперлативи, а защото най-характерното за играта им е великолепното партниране. В резултат публиката се радва на органична игра, в която актьорските „приспособления“ и режисьорските решения вървят ръка за ръка и постигат две тъй рядко постигани напоследък цели – съвършен синхрон и пълноценно общуване с публиката. 

В пълен синхрон със сценичното решение и посланието на постановката е и музиката на младия Добромир Кисьов. Посланието – копнеж по изгубения рай на любовта в семейството – достига  до публиката чрез сценичното действие и звуково-визуалната среда и продължава да буди мисли дълго след като сме гледали спектакъла. 

А точно публиката – от хора, които не се задовляват с чалгаджийската халтура, шестваща по половината сцени в България – е важна съставка на този театрален празник, в който имах удоволствието да участвам. И за да не излезе, че хваля себе си, ще спра дотук, задоволявайки се с една последна подсказка.

Идете да гледате “Парченца от слънце и облак“ на сцената на Нов театър НДК. Няма да съжаляват

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"