Конференция, посветена на най-голямата съществуваща колекция от автентични ръкописи и рисунки на Леонардо да Винчи, ще бъде открита в София на 14 май.
Домакин на събитието „Атлантическият Кодекс, свидетелство за живота на Леонардо – многостранен и комплексен ум и гений“ е Българска академия на науките. Тя ще бъде представена от монсеньор Франческо Браски, доктор на науките на миланската библиотека „Амброзиана“.
Атлантическият кодекс е най-голямата съществуваща колекция от автентични ръкописи и рисунки на Леонардо да Винчи, състояща се от 1119 листове хартия. Неговият живот на художник, учен и инженер е представен в тази необикновена колекция, която обхваща много обширен период от време: от 1478 г., когато Леонардо все още работи в родната си Тоскана, до 1519 г., когато умира във Франция. Листовете засягат разнообразни теми: от механика до хидравлика, от математика до архитектура, до любопитни изобретения на бойни машини, парашути и летателни машини.
Събитието е посветено на живота на гениалния Леонардо да Винчи, на по-малко познатите аспекти от човешката същност на този неуморен изследовател и несравним представител на Италианския ренесанс. Лекторът ще направи обсъждане на вроденото желание на хората да изучават неизвестното.
Франческо Браски ще представи концепцията за иновациите и съвременното изследване като вродена характеристика на човешката природа от гледна точка на изследовател и свещеник. Конференцията ще направи опит да свърже миналото и настоящето, подчертавайки някои полезни технологични решения за по-голямо разбиране и използване на Кодекса. /БГНЕС
Леонардо да Винчи
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"