Мнозина от нас познават Стефан Иванов като ярка фигура от обществения и политически живот на българската десница. Други – като общински съветник в Столичния общински съвет, за което беше избиран в продължение на три последователни мандата. От няколко години е заместник-директор на 149 Средно училище „Иван Хаджийски“ и активен участник в редица европейски образователни проекти. Наскоро издаде първия си роман – „Песента на славея“.
Интрвю на Диди Каменарова
- Г-н Иванов, много хора бяха изненадани да научат, че издадохте роман – „Песента на славея“. Разкажете как стигнахте до това предизвикателство?
- Всъщност аз имам две издадени книги преди романа – едната е историческа монография за отношенията между Германия и България през периода 1914-1915 г, а втората – с обществена насоченост. Но това нещо – роман – е съвсем ново, много по-мащабно и си беше голямо предизвикателство за мен. Сценарият беше в главата ми още от самото начало, а написването на тези 312 страници продължи около осем месеца. Нямаше какво толкова да решавам. Просто го написах. И благодаря на издателство „Българи“ и г-н Николай Тодоров за подкрепата.
- Открехнете поне малко завесата – за темата, времето и героите на романа. Има ли исторически уклон, или е „чист“ художествен роман?
- Когато на едно от представянията на книгата ми зададоха подобен въпрос, аз чистосърдечно им отговорих, че най-омразното нещо ми е преди да започна да чета някоя книга или преди да гледам определен филм, да прочета анонса за неговия сценарий. Това ми разваля удоволствието и напрежението от неизвестността на очакването. Не искам да причиня това на моите читатели. Ще кажа разбира се обаче няколко неща. Действието се развива в България през 1984 г. Романът е напълно художествен. Всеки от читателите ще намери по нещо от себе си или от свои близки в героите му. Разглеждам съдбите на хората, естествено – в контекста на епохата. Има всичко – и любов, и омраза, и кариеризъм, и предателства, и смърт – всичко, което го има и в реалния живот.
- Вече доста хора вероятно са споделили мнението си след като са прочели романа. Какво Ви казват?
- Да, напълно сте права. Отзивите са много и за мен най-радостното е, че явно съм успял да докосна най-искрените чувства на хората. Почти всички ми казаха, че са започнали да четат романа с идеята да прочитат по десетина странички дневно, но не са успели да го пуснат докато не го прочетат докрая за ден или два. Романът ги е завладял. Това много ме зарадва. Най-много обаче съм щастлив от това, че читателите са разбрали, че аз не искам да натрапвам своите оценки или да внушавам кой е добър и кой – лош, да поставям клеймо. Това е оставено на собствената преценка на читателя. Затова и различни хора харесват най-много различни герои. Романът е емоционален и не може да те остави безразличен. Може да те възвиси, нервира или отчая, но със сигурност няма да те остави безразличен.
- Каква аудитория достигате?
- Неочаквано за мен аудиторията надхвърли многократно предварителните очаквания. Предполагах, че романът ще представлява интерес предимно за хората, които са живели през онези години. Но не се оказа така – на представянията на книгата имаше хора от всички възрасти – от ученици до възрастни хора, които разказваха лични спомени от тази епоха. Така вървят и продажбите – сред всички възрасти. Благодарен съм за тази споделена енергия!
- Търси ли се книгата? Как минаха представянията? Всъщност откъде може да си я купят желаещите?
- Това е най-голямата и приятна изненада за мен. Само за четири месеца вече напълно се изчерпаха два тиража и скоро ще се наложи да отпечатваме трети. Никога не съм си представял това и в най-смелите ми прогнози. Първо бяха трите представяния в София – в Американския център на Столична библиотека, в Читалище „Св.св. Кирил и Методий“ в кв. Красна поляна и в читалище „Христо Смирненски“ в кв. Овча купел – препълнени салони макар с дистанция заради коронавируса. Днес книгата вече може да се купи в книжарници „Хеликон“ (и онлайн, и в самите книжарници в цялата страна), в Български книжици, както и в книжарницата под балкона в градинката „Кристал“ в София (ул. „Аксаков“ 10).
- А сега накъде, да очакваме ли нов роман скоро?
- Човек винаги трябва да бъде себе си във всичко, което прави. Без компромиси. Защото всичко е лично! Ако чувствам, че имам какво да кажа, било то и в художествена форма – ще го направя. Ако ли не – не. Планове вече за нищо не си поставям! Пожелавам на вашия екип и на читателите на Faktor.bg винаги да бъдат страж на истината независимо от цената, която неизменно се плаща за това!
Още от Арт Фактор
Кейт Уинслет дебютира като режисьор със семейна сага за Netflix
Най-интересното име в цялата продукция е Джо Андерс, който е автор на оригиналния сценарий на Goodbye June, който разказва вълнуващата история на братя и сестри, които се сближават покрай трагичен инцидент
"Конклав" спечели четири награди на БАФТА, продължава пътя си към "Оскар"-ите
Три награди на британския кинофестивал получи и лентата на Брейди Корбет „Бруталистът“ - за най-добра мъжка роля, за най-добър саундтрак и за операторско майсторство
Силвия Плат: Ако не пиша, умирам!
НЕБЕСНА ЧИТАНКА