"Септемврийското въстание е събитие от новата ни история, на чиято интерпретация залягаше в основата на идеологическите стълбове, по които трябваше да се възпитава обществото и да се внушава истината за миналото. Виждането за тази истина беше, че на 9 юни 1923 г. е извършен един фашистки преврат, народът се надига срещу този фашистки преврат, комунистическата партия го оглавява, прави опит за налагането на някаква демократична работническо-селска власт и този опит е жестоко смазан от фашисткото правителство. Това беше разказът, който десетилетия беше налаган в общественото мнение. В България няма фашизъм - нито на 9 юни, нито през септември 1923-та. Няма и стремеж за налагане на някаква демократична власт. Опитът на част от комунистическите водачи да вземат силово властта е за налагане на работническо селска диктатура и на комунистическа диктатура през 23-та година. Фактите и документите са категорични, че този опит не е плод на мисленето, виждането и стратегията на българските комунисти. Той им е наложен. Изисква се от тях да постъпят по този начин в името на световната пролетарска революция. България и Балканите се разглеждат от Москва и от Комунистическия интернационал като един от възможните пътища за дестабилизация на Европа и промяната на ситуацията след края на голямата война", каза пред БНР проф. Веселин Янчев, преподавател по нова история в СУ "Св. Климент Охридски", който представи книгата си "Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание".
Монографията продължава изследването на нормативната уредба и практическото използване на българската армия за гарантиране на реда и сигурността в периода 1923 - 1924 г.
Тя предлага нови документи и нова интерпретация на събитие, продължаващо да разделя и противопоставя българското общество, и представлява своеобразна рекапитулация на вече вековния политически и историографски дебат.
По думите на проф. Янчев биха могли да бъдат направени аналогии и със съвременната ситуация в страната:
"Въпрос на избор е - да си избираме пътя и да си избираме съветниците. Може би това е изводът".
Веселин Янчев е професор, доктор на науките, преподавател по нова българска история в Историческия факултет на Софийския университет Св. Климент Охридски. Научните му интереси са в областта на военната, политическата и институционалната история на България след 1878 г. Автор е на книгите Офицери без пагони. Съюзът на запасните офицери в България. 1907 - 1945 (2000, 2021), Службите за охрана в България. От княза до президента. 1879 - 2013 (2013), Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит. 1879 - 1912 (2006), Армия, обществен ред и вътрешна сигурност между войните и след тях (1913 - 1915 и 1918 - 1923) (2014).
Веселин Янчев, снимка: БГНЕС
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата