24 Ноември, 2024

​Сто години по-късно България мълчи за геноцида в Беломорска Тракия

​Сто години по-късно България мълчи за геноцида в Беломорска Тракия

През есента на 2013 г. управляващите гузно премълчаха навършващите се 100 години от кървавото клане на тракийци и разорението на Беломорска Тракия. Важната историческа тема бе подмината и от казионното Дружество на тракийските българи, което уж трябва да защитава интересите и паметта на потомците и предците им. Мълчанието на институциите стана повод общественици, краеведи и историци да изпратят в началото на май Обръщение до президента, парламента и правителството по горещата тема от националната ни история. Ето пълния текст на Обръщението:

ГЕНОЦИДЪТ – СТО ГОДИНИ ПО-КЪСНО

ОБРЪЩЕНИЕ

ОТ УЧАСТНИЦИТЕ В КРЪГЛА МАСА НА ОТКРИТО „МАЙСКИ МИСТЕРИИ ХУХЛА 2014”

ПОСВЕТЕНА НА 100 ГОДИНИ ОТ ЗАВРЪЩАНЕТО НА МАЛОАЗИЙСКИТЕ БЪЛГАРИ И 101 ГОДИНИ ОГ ГЕНОЦИДА НАД ТРАКИЙСКИТЕ БЪЛГАРИ (1913г.)

ДО:

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МЕЖДУНАРОДНАТА ДЕМОКРАТИЧНА ОБЩНОСТ

Уважаеми госпожи и господа,

Отминаха сто години от драматичните събития, довели до физическото унищожение и разорение на стотици хиляди българи, от Беломорска и Одринска Тракия. Отбелязването на тези събития провокира противоречиви коментарии в т.н. „политически елит” на нацията, а светлината на прожекторите изкриви до неузнаваемост трагичните събития. Откровения национален нихилизъм провокира група потомци, на преживелите трагичните събития през 1913 българи, сподвижници, учени и интелектуалци, на 15 декември 2013г. в София да учредим ”Национално движение - Памет за 1913”. За драмата и погрома над тракийските българи, съвременниците ни не знаят почти нищо. Днешното обезбългаряване на паметта е точно толкова страшен факт, колкото физическото обезбългаряване на изконните български земи през 1913 г. Ето защо, ”Национално движение - Памет за 1913” ще събира, съхранява и популяризира всичко, свързано с трагичните събития около разорението на българите от Беломорска и Одринска Тракия през 1913г.

Тази година се навършват сто години от завръщането на Малоазийските българи! Няма нито дума в националните медии за съдбата на тези изстрадали сънародници, изоставили всичкото си имане, мъртвите си близки, нарамили челяд и спомени, поели по трънливият път към Родината! Ще позволим ли да останат непочетени страданията им, ще позволим и те да бъдат подминати с коалиционно безразличие?!

Днес, ние потомците на онези, които боси ходеха, но тежко стъпваха, изгубиха имот, но не загубиха честта си, които поругани, никога не поискаха мъст, днес, ние, потомците им, заявяваме:

никой няма право да обрича на забрава кървавите събития от 1913 и страданието на тези мъченици!

Българската памет няма цвят, няма партии, няма разделение – тя е с цвета на синовния дълг към пръстта, където са закопани костите на дедите ни.

Духът им не почива в покой, щото съдбата им тъне в забвение. ”Национално движение - Памет за 1913” не иска мъст, нито власт, нито разединение.

Иска просто истината за 1913 –та. Такава, каквато изглежда днес с възможните различни гледни точки.

Иска ужасяващата истина за геноцида над тракийските българи през 1913, да бъде най - сетне призната!

И тази истина да влезе и в учебниците, и в медиите, и в обществото. И в паметта на нацията, завинаги!!!

2 май 2014, село Хухла

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.