Славчо Георгиев, Италия
На 1 август в италианския град Неапол се състоя тържествена меса по повод 94-та годишнина от смъртта на един от най-големите тенори на нашето време – Енрико Карузо. Колкото и странно да звучи, церемонията беше доста семпла за нивото и популярността на големия артист. Публична тайна е, че Карузо е бил недолюбван в родния си град и по тази причина той е отхвърлял всички покани за участие, в каквито и да било музикални прояви там. И до ден днешен всичко, което се организира в памет на големия певец, се прави не от общината в Неапол, а от малка група ентусиасти. И във вчерашната церемония властите демонстрираха пълно безразличие към паметта на този изключителен тенор и не пратиха свои представители на тържествената меса, протекла под звуците на "O, sole mio".
Има един изключително любопитен и не толкова известен факт за гробницата на Карузо, в която е положено балсамираното му тяло. През 1978 год. неизвестни се опитват да отмъкнат тленните останки на великия тенор, разбиват стъкления капак на херметично затворения саркофаг, но не успяват да довършат пъкленото си дело и изчезват безнаказано. Взломът е забелязан чак след известно време, но последиците са фатални. Въздухът навлязъл в саркофага за кратко време съсипва тленните останки и когато отварят капака пред очите на присъстващите се открива страшна гледка. Тялото на великия Карузо е било почерняло като въглен, а едната му ръка е била отделена от тялото.
Както се казва, никой не е пророк в собствената си родина!
Снимки в галерия:
1. Гробницата на Карузо,
2. Антонио Чиляно, бивш зам. кмет на Неапол, един от най-големите ентусиасти и любители на тенора
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.