27 Ноември, 2024

Археолози се докоснаха до скалата, на която е лежал Иисус?

Археолози се докоснаха до скалата, на която е лежал Иисус?

Археолозите, които проучват гроба на Исус Христос в Йерусалим, са достигнали до скалата, на която се смята, че е било положено тялото на Божия син след смъртта му.

Това е първият досег до нея от векове.

Миналата седмица стана ясно, че Божи гроб е отворен за пръв път. Група учени археолози са свалили мраморната плоча над гроба на Христос. Тя се намира в църквата „Възкресение Христово” и е поставена там през 1555 година.

Много историци вярват, че първоначалната пещера, идентифицирана няколко века след смъртта на Исус като негова гробница, е унищожена отдавна.

Археолози, придружаващи реставрационния екип в църквата на Божи гроб в Ерусалим, обаче обясниха как са определили с радар, че стените на пещерата стоят върху скала и са свързани с нея, зад мраморните панели на камерата в центъра на църквата.

"Намереното е удивително", каза археологът Фредрик Хийбърт.

Мраморната плоча не е премествана от 1550 г. Под нея археолозите намериха пласт от отломки. Отстраняването им разкри друга мраморна плоча. Според Хийбърт тя е от 12-и век. На нея е изсечен кръст. Отгоре е сива, но отдолу е по-бяла.

Археолозите са работили по време на реставрацията за подсилване на едикула - камерата, където се твърди, че е погребан и възкръснал Исус, в една от най-старите християнски църкви.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"