24 Ноември, 2024

Асен Пейков – българинът, който извая Леонардо

 Асен Пейков – българинът, който извая Леонардо

Биянка Павлова, Рим

Не всички българи, пристигащи на международното летище в Рим – Фиумичино знаят, че там ги посреща внушителната скулптура на един техен забележителен сънародник. Върху фундамента на величествената статуя на Леонардо да Винчи – символ на едноименното летище, е изписано името на големия български скулптур Асен Пейков. 

Той е роден в София, но израства в малкото подбалканско селище Севлиево, а след като завършва Художествената академия  при проф. Андрей Никол, напуска България в младежка възрраст. След като обикаля Европа и САЩ, най-напред живее в Париж, после в Мадрид, а на 3 октомври 1938 г. пристига в Италия и се записва да учи в Академията за изящни изкуства в Рим. 

Дълги години ателието на Асен Пейков се намира на „Маргута” 54, известна като Улицата на артистите.

Съгласно приетата практика сред творците,  ателиетата на скулптурите са на ниските приземни етажи поради тежките материали, с които работят – блокове мрамор, бронз, а високите нива са заети от художниците.

Негови съседи по ателие са известни артисти като Коста, Маккари, Фацини, Мафай, Веспиняни, Gentilini Джентилини, Скалоджа, Брагалия, Ла Рариджини.  В същото ателие, разделено с огромно огледало, работи и брат му Илия Пейков,   наречен от почитателите си  "звездния художник". 

Aсен Пейков се утвърждава през 60-70  години на миналия век като скулптор със забележителна оригиналност, реализиращ неспирна креативност - 1250  скулптури и 6 големи статуи, между които „Леонардо да Винчи”, издигнат пред международното летище край Фиумичино и „Минерва”, изработена специално за университета в град Бари.

Когато през 1973 г. Асен Пейков умира, ателието му е препълнено с негови произведения: бюстове на приятели -  артистите Савинио, Де Кирико,  Вонтемпели, оригинали на скулптурите на Кенеди, Раоло VI-и и много други. Там в средата на студиото е и големият макет на статуята, реализирана в последствие от порцелан, изобразяваща Ава Гарднер по време на филма “Босата графиня”. Днес оригиналът на тази творба се намира в Бевърли Хилс във вилата на Франк Синатра . През 2008 г. сградата, в която е изваял най-добрите си творби, е купена от банка и е трябвало вещите му да бъдат изнесени. Тогава  кметът на София Бойко Борисов пише писмо до  градоначалника на Рим, с молба да се спаси студиото.

Вронзовият колос на Леонардо е избран между 300 конкурентни проекта по случай официалното откриване на международното летище. Ренесансовата личност е пресъздадена с вдигната ръка към небето, сякаш благославя  устрема на човека към новото и необятното.

Друга известна творба на Асен Пейков е “ Изящната роза”  от бронз, която е символ на наградата “Cimpatia”, или така нареченият “Капитолински Оскар”, който всяка година се присъжда на големи творци на седмото изкуство, като Федерико Фелини, Франко Дзиферели и др., а през тази година бе присъдена на рок звездата Жана Нанини.

Рим и неговите граждани оцениха високо големите артистични заслуги на Асен Пейков. По случай честванията за 100-годишнината от рождението му на негово име бе кръстен един от най-красивите площади в центъра на Рим, с изглед към Колизеума. С този жескт бяха признати заслугите на артиста емигрант за Вечния град.

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.