Русия е сред фаворитите на букмейкърите за победител на тазгодишното издание на "Евровизия". Една от причините е, че Москва не е пестила средства за ефектно сценично представяне. Спечелването на конкурса за песен май се е превърнало в своеобразен национален приоритет за Русия и Би Би Си се опитва да отговори на въпроса защо. Медията цитира шведския журналист Сванте Стокселиус, който присъства на финала на конкурса в Москва през 2009 г. (единственият път, когато Русия е била домакин на събитието, след победата на Дима Билан през 2008 г.) в качеството си на тогавашен изпълнителен продуцент на "Евровизия". Той споделя, че в страната е царяла трескава атмосфера и дори Владимир Путин – по това време премиер – лично е инспектирал подготовката на събитието.
Стокселиус разказва, че през 2009 г. "Евровизия" е събитие от национално значение за Кремъл, защото Русия е искала чрез шоуто да се рекламира през Европа и пред света. За целта, разбира се, не са пестени средства.
Колко е важен конкурсът за Москва проличава и през 2013 г., когато руснаците дават най-много точки за песента, оказала се в крайна сметка победител – на азерския изпълнител Фарид Мамадов. Азербайджан обаче не дава нито една точка на Русия. През 2009 г. Путин лично инспектира върви подготовката на спектакъла, на който Русия е домакин за първи път.
Няколко дни след финала в рамките на среща с азерския си колега руският външен министър Сергей Лавров коментира: "Цели 10 точки бяха откраднати от нас. Това не радва никого. Ние се споразумяхме за единен курс на действие, за да не остане това скандално действие без отговор".
Това, което особено много е подразнило Лавров в случая, е, че всъщност хората в Азербайджан са класирали руската песен на второ място, но заради вота на журито тя не е получила точки от тази страна. Това не е рядко явление в рамките на конкурса, тъй като оценяващите експерти понякога взимат предвид и политическата обстановка, коментират анализатори. На свой ред тези съображения се отчитат и от букмейкърите, когато съставят прогнозите.
Значението на политическата обстановка особено много проличава след анексирането на полуостров Крим през 2014 г. Същата година публиката на "Евровизия" освирква изпълнението на представителите на Русия – 17-годишните близначки Толмачеви.
Сестри Толмачеви са освирквани от публиката в Дания през 2014 г. Конкурсът тогава се състоя два месеца след анексирането на Крим. Това кара следващата година организаторите на конкурса да помолят аудиторията да не освирква изпълнителите, защото те не са направили нищо нередно. Но представителката на Русия отново е посрещната с възмущение. Въпреки това песента е оценена високо – класира се на второ място.
"Една от амбициите на 16-годишното управление на Путин е да възстанови славата на Русия", пише Би Би Си, цитирана от "Дневник". "Виждаме резултата на бойното поле и в спортните мероприятия, например Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г., които се превърнаха в най-скъпата олимпиада в историята. Сега изглежда, че Русия е готова на всичко, за да спечели за втори път "Евровизия". Това е въпрос на гордост, всъщност след две поредни освирквания – на наранена гордост", отбелязва медията. "За руснаците "Евровизия" е като олимпийските игри в музиката", разказва Сергей Лазарев, който представя страната тази година.
Тазгодишният представител на Русия Сергей Лазарев споделя пред Би Би Си, че съгражданите му приемат много насериозно "Евровизия" - "като Олимпийските игри в музиката. Руснаците обожават "Евровизия". Всяка година рейтингите на шоуто са много високи". Отношението към конкурса доста варира в различните европейски страни – от страхотен ентусиазъм в Швеция, до откровен сарказъм във Великобритания, отбелязва медията.
Според експертите причината за отчаяното желание на Русия да спечели "Евровизия" е дълбокото разделение между Москва и Запада. "Докато това разделение съществува, ще го има и желанието за демонстрации, че Русия може да се справи по-добре от Европа. Кремъл ще използва всяка платформа за демонстрация, че Москва може да се справи по-добре от Европа – макар че всъщност Кремъл не се вълнува толкова от Европа.
Още от Арт Фактор
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов