България се бори за втори път да влезе в регистъра на ЮНЕСКО "Паметта на света" с нов артефакт - Бориловия синодик. Това стана ясно днес, когато празнуваме Световния ден на архивите. Страната ни вече е в световната културна съкровищница с Енинския апостол, ръкопис от XI век.
9 юни е обявен за Световен ден на архивите през 2007 г., а основните усилия са насочени към дигитализацията на архивните единици в цял свят. В момента чрез новосъздадения електронен портал историци имат достъп до общо 39 млн. архивни единици.
Дигитализацията на българските архиви започва тепърва, заяви директорът на Агенция "Държавен архив" Иван Комитски.
Бориловия синодик ("Синодник, който се чете в първата неделя на Великия пост") е среднобългарско книжовно произведение от началото на XIII век по време на Второто българско царство. Създаден е във връзка със събора срещу богомилите през 1211 година.
Най-ранният запазен препис на Синодика датира от края на XIV век. Намерен е в Търново от Николай Палаузов, а сега се пази в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" под номер 289.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"