28 Март, 2026

Държавата е абдикирала от грижа за народния фолклор

Държавата е абдикирала от грижа за народния фолклор

 

Създателят на Центъра Христо Станков се оплака, че фолклорните им мероприятия не се подкрепя от държавата, а от Министерствата на културата и на образованието се изявяват само като ментори, недоволен е Станков.

Той призова всички граждани, които се занимават с фолклорни изкуства, да се обединят и да внесат в парламента Закон за защита на българския фолклор. 

По думите му у нас с фолклор се занимават над 600 000 човека, които са ниглежирани от държавата. Всеки използва фолклора по най-безогледен начин, но грижата за него е напълно изоставена.

Ръководството на "Нестия" обясни, че те имат благородна мисия - да подобрят имиджа на България както в очите на самите българи, така и пред чужденците.

Народната певица Любка Рондова се обърна към всички българи с призив да  запазим нашата народна песен и танц, които са най-българското нещо, което притежаваме като нация. Тяхното запазването и популяризирането трябва да е национална мисия както на всеки един гражданин, така и на всяка една институция.

 

Сподели:

Коментари (0)

Продадоха картина на Златю Бояджиев за рекордните 280 хил. евро

Продадоха картина на Златю Бояджиев за рекордните 280 хил. евро

Проф. Уилям Джеймс Орвил-Томас закупува картината от художника. Тя излиза на пазара за първи път след повече от пет десетилетия, прекарани в частна колекция.

Министър Игнатов с предложение - да честваме 20-и април официално

Министър Игнатов с предложение - да честваме 20-и април официално

Датата е знакова в българската история - 150 години от избухването на Априлското въстание

Стартира дарителска кампания за поставяне на барелеф на ген. Иван Колев в София

Стартира дарителска кампания за поставяне на барелеф на ген. Иван Колев в София

Проектът за паметната плоча вече е одобрен от Столичния общински съвет и Художествено-експертния съвет на общината