Сметната палата на Италия разследва нюйоркския художник от български произход Кристо за измама заради неговата инсталация „Плаващите кейове“ на езерото Изео до Милано.
Превърналата се в световна атракция поредна изява на култовия авангардист бе открита на миналия 18 юни и закрита на 3 юли – период, през който по нея се разходиха безплатно над 1,3 млн. души.
В разкритото от Сметната палата досие обаче се посочва, че тази страхотна реклама на арт-магьосника е станала едва ли не за сметка на хазните на кметствата от района на езерото Изео, по чиито води бяха опнати „Плаващите кейове“.
Всъщност това е написала в оплакване до палатата Националната конфедерация на потребителите и искането й за разследване на предполагаемата измама за изключително много пари е било уважено.
Те не приемат факта, че той не бил дал и цент за „логистичната издръжка“ на събитието, която на практика била платена от хазните на местните кметства.
Става дума за организацията на движението в района, за устройването на паркинги, за безплатен превоз от тях до инсталацията, за пуснати допълнителни влакове, за платени стотици часове извънредно работно време на полицаи, шофьори, охранители и т.н.
А според независимо журналистическо разследване всеки един от 1,3-те милиона посетители е струвал на бюджетите на общините в района поне по 20 евро, което прави общо над 25 млн. евро.
Ако по време на разследването срещу Кристо Сметната палата намери неопровержими доказателства за това, че той наистина е ощетил общинските хазни, правейки реклама изключително на себе си, то може да му бъде съставен акт за възстановяване на доста солена сума пари.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.