27 Ноември, 2024

Издъхва Методий – светец за българите и покровител на Европа

Издъхва Методий – светец за българите и покровител на Европа

 

На 6 апирл 885 г. издъхва Методий, по-големият брат на Константин Кирил философ. За българите имената на славянските първоучители са се превърнали в част от националната и културна идентичност. Православната църква ги почита като светци.

Рождената дата на Методий се отнася към 815 г. Той е кръстен Михаил.

За детството му се знае по-малко, отколкото за това на по-малкия му брат Кирил. Житията на двамата братя свидетелстват, че са родени в Солун, в семейството на византийския друнгарий (морски офицер), подстратега и управител на Солунска област Леон (роден в Солун и вероятно от гръцки произход), известен в българската историография като Лъв и жена му Мария (вероятно славянка).

По-късно исторически извори сочат, че за кратко Методий става управител на "Склавиния" , около 843 г. Областта е недалеч от Солун и е била населена със славяни.

Големият цивилизационен принос на Методий е свързан със съставяне на глаголицата. Методий се оттегля като монах в манастира „Свети Полихрон” в Мала Азия и се отдава на книжовни занимания.

Смята се, че именно там е съставена глаголицата - първата славянска азбука. Това Методий прави заедно с брат си и завършват делото си в 855 г. По това време би трябвало да са преведени и най-важните за християнското богослужение книги.

Черноризец Храбър в своя трактат „Сказание за буквите“ дава точно годината, когато е завършена азбуката - в 6363 г. от "сътворението на света" (6363 - 5508 = 855 г. н.е.). По това време българският престол е зает от княз Борис I, във Великоморавия управлява княз Растица, наричан и Ростислав, а панонски граф или княз е Коцел. Куйо Куев изчислява, че ако се приложи не Цариградския мондиал 5508, а Александрийския и вместо обичайната му стойност 5492, се приеме 5508 то събитието се е случило в 862-863 г., което съвпада с Моравската мисия на солунските братя. Неговата хипотеза, обаче не се приема еднозначно от всички историци.

За разпространението на писмеността и делото си Методий осъществява наколко просветителски мисии: Хазарска, Аланска, Великоморавска мисия, Панонска, Римска мисия, Втора Великоморавска мисия.

В 884 г., според местните извори Методий се отправя към Прага, за да започне християнизацията на Бохемия, тук той проповядва на славянски и покръства владетеля ѝ Борживой I и съпругата му Людмила заедно с голям брой чешки славяни. 

Малко преди смъртта си Методий посочва за свой приемник, като ръководител на школата и като архиепископ на Моравската църкв, изявения си ученик Горазд.

Междувременно за нов папа е избран Стефан V (VI), който се противопоставя на дейността на Методий.

Методий умира във Велеград на 6 април 885 г. и най-вероятно е погребан в епископската църква. По нови изследвания той е погребан тържествено в „стената зад олтара на Света Мария“, неизвестната главна църква на Велика Моравия. На церемонията се извършва славянска и гръцка литургия.

Днес Методий е канонизиран за български светец и папа Йоан Павел Втори го обяви заедно с брат му Кирил за покровители на Европа.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"