27 Ноември, 2024

Откриха паметна плоча за "царските деца" в Габарево

Откриха паметна плоча за "царските деца" в Габарево

Днес в казанлъшкото село Габарево бе открита паметна плоча за живелите в селото руски емигранти Елеонора Крюгер и д-р Пьотр Алексиев, пише novini-kazanlak. Много са предположенията и фактите, които свидетелствуват, че третият руснак - Жорж Жудин и Нора, всъщност са престолонаследникът на Руската империя Алексей Романов и сестра му княгиня Анастасия.

Паметният знак е поставен в градинката пред габаревското читалище, а преди откриването му говори д-р Димитър Няголов – едно от основните действащи лица в разгадаването на тази загадка. Плочата е въздигната със средства, събрани от Инициативния комитет под председателството на д-р Няголов; начинанието струва 840 лв. В момента се събират още средства за реставриране на надгробния паметник на д-р Алексиев. А на 20 юли се навършват 61 години от смъртта на Елеонора-Анастасия. Но нека си припомним цялата тази мистериозна история…

В ранното утро на 18 юли 1918 г. руският император Николай II, жена му Александра Фьодоровна, техните деца и личният им лекар са разстреляни в мазето на къщата на инженер Ипатиев в сибирския град Екатеринбург. Там царското семейство е било държано в изолация от болшевиките под надзора на Яков Юруковски, който дава заповедта за екзекуцията на 13 юли 1918 г. След зверското убийство без съд и присъда жертвите са съблечени, а дрехите им - изгорени. Телата са хвърлени в стара минна шахта в Ганина яма. Няколко дни по-късно са изровени, лицата са обезобразени, телата - осакатени, залети със сярна киселина и заровени под един железопътен траверс с изключение на телата на две от децата - Алексей и Анастасия, които не са открити. Едва през 2007 г. в руските медии се тиражира твърдението, че чрез ДНК експертиза било доказано, че намерените по-късно останки са именно техни. Въпреки това в цяла Европа десетилетия наред се разпространяват слухове за хора, които твърдят, че те са царските наследници. Една от версиите води и към България.

През лятото на 1922 г. в казанлъшкото село Габарево пристигат няколко души от руски произход. В общината те се записват с имената д-р Пьотър Александрович Алексиев, Матвей Павлович Колишев, Сергей Максимович Кузмич, Яков Симеонович Латвинов. След тях идва една 20-годишна девойка, която се записва с името Елеонора Албертова Крюгер. Няколко месеца след нея пристига и 18-годишен младеж. Той е записан с името Георгий Павлович Жудин. Странни са връзките между тези хора, прогонени от родните им места от болшевишката революция. Според местните хора отношенията между госпожа Нора, господин Жорж и останалите са били като между господари и слуги. През годините Матвей, Сергей и Яков напускат селото и в Габарево остават да живеят само тримата. Единствените що-годе достоверни данни за възрастта на Елеонора Крюгер и д-р Алексиев са запазени в църковната кондика при венчавката им през есента на 1924 г. В документа е записано, че се венчават Елеонора Албертова Крюгер, 25-годишна вдовица, и д-р Пьотър Алексиев, 40-годишен ерген. Въпреки това този брак остава неконсумиран. За това свидетелстват много от по-възрастните габаревци.

"Д-р Алексиев беше бохем, обичаше винцето и седемструнната си китара, на която свиреше разни романси, като "Волга, Волга, мать родная"... - спомня си бившият спортист Стефан Емануилов. - Но докторът спеше отделно, на едно тясно легло в антрето, докато госпожа Нора живееше в другата стая, при пианото, статива и шевната си машина, на която бродираше..."

Първата среща на Стефан с госпожа Нора е през лятото на 1944-та. "Започнах да вземам частни уроци по немски при госпожата, защото през есента щях да постъпя в казанлъшката гимназия - спомня си той. - Елеонора Крюгер владееше френски, немски, италиански и руски. На външен вид бе слаба и висока, през зимата носеше пуловер с висока яка, но винаги и шалче - може би за да прикрива белега от куршум, който се забелязваше на сгъвката между дясната буза и шията..."

Всъщност това раняване е поводът за запознанството на Елеонора с д-р Алексиев. Поне такава е версията на доктора. Пред свои приятели по чашка той разказвал, че по отпътуващия от Одеса кораб започнали да стрелят от брега група червеноармейци. Сред пострадалите било и едно младо момиче. Елеонора била ранена в шията, но докторът спрял кръвотечението. После, за да облекчи болката, давал морфин. Очевидно така се е стигнало и до пристрастяването на госпожа Нора към наркотика.

За това разказват местните. "Спомням си, че докато ми преподаваше безплатно уроци по немски, госпожа Нора се унасяше, изпадаше в летаргия - разказва Стефан Емануилов. - Тогава изваждаше една метална неръждаема кутийка и от нея си отрязваше едно мъничко късче колкото царевично зърно, глътваше опиума и идваше на себе си."

Доктор Алексиев ходел есенно време из Хасковско, за да доставя опиум на своята жена, или по-скоро господарка. Но по-голямата грижа за лекаря било крехкото здраве на Георгий Жудин. Според габаревци Жорж и Нора били много близки, като брат и сестра. Той бил слаб, с жълто лице и болнав вид. Според официалната информация умира през 1930 г. от туберкулоза. Госпожа Нора умира 24 години по-късно.

"Беше през лятото - спомня си Емануилов. - Набрахме полски цветя и сплетохме погребален венец с формата на лира. А вечерта отидохме на гроба, д-р Алексиев извади своята седемструнна китара и запяхме романсите, които г-жа Нора толкова обичаше..."

Казанлъшкият белетрист и лекар невролог д-р Димитър Няголов пръв "хвърля бомбата" през пролетта на 1993 г. В своя публикация той твърди, че живелите в село Габарево руснаци Георгий Жудин и Елеонора Крюгер всъщност са престолонаследникът на династията Романови принц Алексей и неговата по-голяма сестра принцеса Анастасия.

Това твърдение той базира върху семейните спомени и разговори - лекарят писател е син на дългогодишния габаревски свещеник отец Христо Няголов. Но първа прави догадката за царствения произход на Жорж и Нора уредничката на Ботевия музей в Калофер - Василка Кертева. При служебно посещение в Съветския съюз тя вижда една от последните снимки на императорското семейство. И едно от лицата на младите Романови се струва странно познато. Така Кертева разкрива тайната на Елеонора Крюгер от Габарево. До края на живота си тя била убедена, че г-жа Нора всъщност е княгиня Анастасия.

В разгадаването на мистерията се включва и казанлъшкият скулптор Спас Мавров. Той попада на картина, рисувана с маслени бои от Нора Крюгер. Това е натюрморт с букет от маргаритки и макове, като броят на цветята съответства на членовете на императорското семейство. Нещо повече - Мавров разшифрова истинските инициали на художничката, изписани с листенца - А Н Р. Като Анастасия Николаевна Романова!

Историята на д-р Няголов предизвиква изключителен интерес, поне в България. През 1995 г. със съдебно разрешение се прави опит да бъдат ексхумирани тленните останки на Жорж и Нора. Но това се оказва не толкова лесна задача, тъй като на мястото на някогашното селско гробище е устроен парк. На следващата година с това се заема следователят Благой Емануилов, също родом от Габарево. Той има повече късмет и открива двата - както се смята - височайши гроба. Доказателство е откритата руска икона на Иисус Христос в гроба на Жорж.

Оттук нататък предстои по-сложното - ДНК анализ, който да докаже или отхвърли "габаревската версия". 18 години след ексхумацията пенсионираният вече следовател не е обнадежден. "Д-р Питър Гил от лабораторията на Скотланд ярд ми поиска по 6160 лири за ДНК анализа на всеки от двата скелета.За жалост нито едно българско правителство досега не пожела да се ангажира с този въпрос и да съдейства за това изследване! - огорчен е той. - Всъщност аз съм на мнение, че тези кости не бива да напускат България. Защото, ако ги изпратим за изследване в лабораториите на Скотланд ярд, 4,5 тона от златото на Романови, което се пази в банковите сейфове, могат да станат английска собственост."

Благой Емануилов е написал две книги, посветени на габаревската загадка, първата излезе и на руски език. Освен това е създал и фондация "Принц Алексей и княгиня Анастасия", за да популяризира тази версия у нас и в Русия. Кой знае защо руските монархически дружества реагират изключително ревниво на "българската следа".

Може би наистина става въпрос за съкровищата на Романови, които се пазят в реномирани европейски банки? Според Благой Емануилов вестта, че през лятото на 2007 г. при разкопки край Екатеринбург са открити липсващите 2 тела от масовия императорски гроб, е 100-процентова фалшификация, с която се цели да се сложи точка на претенциите от чужбина и в края на краищата след изтичането на банковия срок на давност съкровищата на Романови да станат собственост на руската държава.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"