Росен Плевнелиев откри Паметник на кирилицата откри президентът Росен в училище в столицата на Монголия Улан Батор по време на своето официално посещение в азиатската страна. Държавният глава и водената от него делегация бяха посрещнати с музикалния съпровод на "Върви народе възродени". Оказа се, че по стария църковен календар именно днешният ден е празникът на братята първоапостоли Кирил и Методий. На откриването му домакините изненадаха гостите от България с богата музикална програма, подготвена от учениците, облечени в традиционни за монголците носии.
"Тук се чувстваме като у дома си заради близките до сърцата ни четмо и писмо. И си даваме сметка, че величието на делото на братята Кирил и Методий е непреходно, тъй като вече 11 века създадената от тях азбука се ползва от близо 300 млн. души по целия свят", заяви в словото си Росен Плевнелиев. Проф. Николай Овчаров подари икона с образите на двамата братя просветители на училището, за да знаят неговите възпитаници кои са и откъде са.
Преди повече от 4 г. се породи идеята за паметник на Кирилицата в Монголия и тогава създадохме с приятели Българо-монголско дружество за приятелство, заяви, председателят на Българо-монголското общество за приятелство.
Скулпторът на творбата е Спас Киричев, който е направил няколко паметника на Кирил и Методий в България. Имало е спорове как да изглежда композицията в Улан Батор - дали да е на братята първоапостоли, дали с други образи, но накрая са се спрели на буквите, защото са най-обединяващия символ.
В крайна сметка се оказва, че отново вдъхновител е бил днешния кмет на Стрелча Иван Евстатиев, който преди няколко години е оглавявал временно посолството ни и е изпълнявал длъжността консул. "Паметникът бе издигнат в този квартал на Улан Батор, в двора на 118 общообразователно училище, тъй като е олицетворение на новото и на просперитета на Монголия. И се вижда от магистралата, която води към летището - така всички гости и жители на столицата ще могат да го виждат", сподели с нас и Вълчо Йовев, зам.-председател на дружеството. Паметникът е направен усилията на много хора и с много любов, добави той.
Монголският народ вече от четири поколения пише и чете на кирилица, създадена от легендарните братя Кирил и Методий и много се радваме, че открихме този паметник на буквите у нас, заяви Бас-Оргил, представител на района в Улан Батор, дал в най-кратки срокове разрешение за паметника.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"