В централното фоайе на Софийския университет ще бъде открита изложбата „Св. Климент Охридски – ученик и учител“ на 9 ноември от 17 часа. Събитието се провежда по повод 1100-годишнината от успението на св. Климент и е част от програмата на традиционните Климентови дни на Алма Матер.
Изложбата е подготвена от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“. Автор на изложбата е проф. дфн Вася Велинова, а научен консултант – чл.-кор. Аксиния Джурова.
Целта на представената фотоизложба е да покаже различните проявления на делото на св. Климент, важни моменти от живота му, да припомни стила и красотата на творбите му. Ще бъде очертана дълбоката следа, която книжовникът оставя в литературната, културната и църковната история на българите и на останалите славянски народи.
Във фотоизложбата са включени изображения на св. Климент Охридски от стенописи и икони от ХІ до ХХ в. Те очертават широкия географски и хронологичен обхват на култа към светеца, превърнал се в обединителен символ на християнските народи на Балканите.
Показани са също и образци от преписите на многобройните му творби, разпръснати из библиотеките на всички славянски страни. Представени са съвременните форми на почитта към св. Климент Охридски в България чрез произведения на модерни български творци – скулптори и художници. Изложбата е израз на преклонението и признателността пред книжовното и просветителско дело на св. Климент Охридски, който е най-близкият ученик на славянските учители св. св. Кирил и Методий.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.