В италиански учебник по георграфия за 7 клас средностатистическата българка е представена като помакиня със забрадка от Родопите, а изглед с джамия като традиционен за българския пейзаж.
За тази фалшификация и манипулация с образа на България алармира във Фейсбук Боян Главчев, който е попаднал на скандалния учебен материал. В него пише за турски, цигански и мюсюлмански малцинства, но не и за българите, които дори и статистически продължават да са преобладаващата част от нацията. С този фалшив образ на България обаче се възпитават и израстват младите европейци, без да разбират и дума за древната ни история, европейски традиции и култура, част от които са и описаните малцинства.
„Това се учи в Европа за нас и се запечатва като образ в умовете на бъдещите поколения. В тези умове се залага визията на България, която след 10 – 15 години за тях ще бъде съвсем естествена и по презумпция нормална. В часовете по география се кове новата история на Европа. Представете си, в часовете по история какво се учи и как се подменя съзнанието и ценностната система на бъдещото европейско политическо общество! Подсъзнателно и съвсем съзнателно се моделират бъдещите вербални реакции, с което се тушира евентуално поведение в бъдещето и за да се замаскират причините за планираните регионални, локални, географски, демографски промени и събития”, пише в писмото си в социалната мрежа възмутеният българин. Той отправя остра критика към родната дипломация в Италия, която проспива подобни гаври с националното достойнство, но и към евродепутатите, които освен да прибират огромни заплати, рядко се сещат да бранят страната си.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.