Проф. Диана Гергова, която попадна на уникалната находка на 7 ноември 2012 г., продължава проучването на обекта с млад екип от различни страни - студенти и доброволци от Испания, Италия, Сърбия, Словакия, Турция, Полша, Япония и България. На обекта работят и местни работници, които копаят с три багера, а останалото се разчиства на ръка, пише БГНЕС.
Разкопките се извършват от четири страни, като вече е разкрита част от каменна гробница, строена 4500 г.пр. Хр. Тя е била с размери 3,5 на 6 метра, а зидовете й са широки 1,3 метра. Върху каменните блокове е открит надпис на латински "Марко извърши оброк", което означава, че римляните са се интересували и са познавали гробницата. Според проф. Гергова могилата е била ползвана за ритуални церемонии и в ранното средновековие от прабългарския владетел Омуртаг. Открити са и части от керамика.
За разкопките са отпуснати 10 000 лева от Министерството на културата, техниката е осигурена, както и миналата година, от спонсори. Известно финансиране има и от японския тв екип. Той ще покаже как върви проучването тази година, заедно с кадри от откриването на съкровището на цар Котела през 2012 г. Разкопките ще продължат до 9 септември.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"