Монетите - 546 различни по вид сребърни и бронзови номинали от предримската, римската епоха и средновековието, представляват част от българския културен ареал. Сред тях попадат монети, сечени в древногръцките черноморски колонии Аполония Понтика и Месамбрия /днешните Созопол и Несебър/, на Александър III Македонски и неговия баща - Филип II, сребърни монети на средновековни български владетели, както и такива от Византия. Общата стойност на пратката възлиза на около 70 000 долара.
Тя представлява една малка част от организиран канал за трафик на антики от региона на Балканския полуостров към Западна Европа и САЩ, контролиран от организирани престъпни групи, ситуирани в България. Техните престъпни връзки на територията на САЩ имат за цел да приемат и разпределят в последствие „стоката”, чрез частни колекционери или на свободните пазари за антики.
Колетните пратки са един от най-разпространените методи за трафик на антики предвид факта, че върху тях трудно се упражнява пълен контрол. Според резултатите от водени до момента разследвания от страна на ГДБОП, може да се твърди, че стойността на монетите и предметите, които преминават границата за година е над 1 000 000 щатски долара.
На церемония в Генералното консулство на България в Ню Йорк, античните предмети бяха предадени на посланик Елена Поптодорова от представители на Службата за имиграционен и митнически контрол – Служба за разследвания към Департамента за вътрешна сигурност на САЩ. Незаконно изнесените от България ценности в контрабандната пратка, с крайна дестинация САЩ, са били предназначени за продажба на колекционери.
„Удовлетворени сме, че имаме възможност да върнем тези ценни антични монети на българския народ. Нашите две държави изпращат послание до тези, които погрешно считат трафика на културни ценности за високопечеливш бизнес при минимален риск“ – заяви специален агент Джеймс Т. Хейс - мл., ръководител на Регионалния офис за Ню Йорк на Службата имиграционен и митнически контрол – Служба за разследвания към Департамента за вътрешна сигурност на САЩ.
„Изказвам специална благодарност за отличната работа и високия професионализъм при спасяването на тези ценни антични монети и връщането им в родината – България“, заяви посланик Поптодорова. Пратката ще бъде предадена на ГДБОП, която ще я предостави на прокуратурата за приобщаване към материалите по водено разследване.
Същевременно, в резултат на доброто сътрудничество между ГДБОП и немските власти, през месец април беше пресечен и опит за трафик на изключително голямо количество незаконно придобити движими културни ценности - археологически предмети, антични и средновековни монети. На 11 април в гр. Мюнхен бе задържан изявен български дилър докато пренасял куфар с антики. При последващи действия на германската полиция, в апартамента, обитаван от него, са открити и други антики. Oбщият брой на предметите надхвърля 5 000. Сред тях попадат различни по вид фигури, бюстове /предимно от римската епоха/, накити /колиета, обици, пръстени, гривни/, фибули, геми, стъклени съдове, икони и други, включително най-различни по номинал /сребърни и бронзови монети/, като общата им стойност може да достигне над 300 000 евро.
В Германия по случая е образувано наказателно производство, а впоследствие материалите са докладвани и на българската прокуратура. Предстои изготвяне на искане от българската страна за връщане на задържаните антики в България.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.