"Много са санкциите към Русия и са много тежки. Който казва, че не са тежки и че завръщането към икономическото самозадоволяване на която и да е страна е някакво решение, греши". Това заяви в интервю пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев:
"Това е феноменален удар по руските граждани, по руското производство, по руския елит. Все пак оставам скептичен към санкциите като икономист, защото си спомням колко много санкции е имало към Кастро, към Садам Хюсеин, към Кадафи и така нататък и в крайна сметка не успяха да ги бутнат, защото крайният получател на тези санкции са хората в Русия, които са прозападно мислещи, защото ще бъдат лишени от западните стоки и производство. Голямата част от руското население ще се радва, че богатите са наказани и ще подкрепя все по-силно лидера си и това се забелязва като феномен винаги, когато има такива санкции - и в Иран, и във Венецуела. Колкото и да са големи вътрешните проблеми на една страна, населението има склонност да защитава нацията си и това се възприема като агресия към нея и към самите граждани".
"Санкциите винаги са бумеранг, който не знаеш как ще се завърти и как ще удари теб и не се знае дали в един момент това няма да е заплаха под някаква форма и за единството на Европейския съюз. Ако това е Европейският съюз и ние вместо да правим един по-богат живот, пращаме оръжия, финансираме с парите на данъкоплатците ескалация в някакъв смисъл, в някакъв смисъл може да има много тежки брожения в Европа, в отделните страни", добави още икономическият анализатор.
"Един от възможните сценарии на тази криза е Украйна да бъде разделена на две, защото ние не знаем какви са и докъде могат да стигнат руските намерения и докъде може да стигне руският президент в своите решения. Вие виждате, че на няколко пъти има дори намек за употребата на оръжия за масово унищожение". Това каза докторът по политология в Софийския университет и международен експерт Искрен Иванов:
"До този момент аз поне не виждам някаква реалистична перспектива от страна на ЕС и НАТО. Не чух някакви мирни послания от страна на лидерите, по-скоро ставаше въпрос за стратегии, за възможни сценарии, за разработването на инструменти, с които да се действа в настоящата криза. Все още не можем да говорим за някакъв конкретен изход от тази война или пък за някакви условия за мир, които западните формати да очертаят, защото най-малкото нямаме деескалация на напрежението и диалог между страните".
Кузман Илиев
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона