Латвия съобщи, че е изпратила военен кораб във връзка с повредата на оптичен кабел към Швеция, за която беше съобщено по-рано. Смята се, че тя се дължи на "външни фактори".
Военноморските сили заявиха, че са идентифицирали "подозрителен кораб" - Michalis San, който се е намирал близо до мястото на инцидента заедно с два други кораба, предаде агенция АФП, цитирана от БГНЕС.
По-рано през този месец НАТО обяви, че започва нова мисия за наблюдение в Балтийско море с участието на патрулни кораби и самолети, чиято цел е да предотврати всякакви опити за атака срещу подводната инфраструктура в региона.
"Имаме военен кораб, който патрулира в Балтийско море денонощно всеки ден и нощ, което ни позволява бързо да го изпратим, след като научим за щетите", заяви командирът на латвийските военноморски сили Марис Поленц.
"Уведомихме шведските власти и работим заедно с тях, за да оценим щетите и причините за тях", посочи министър-председателят Евика Силина.
Шведският министър-председател Улф Кристерсон каза, че през деня е бил в контакт със Силина.
"Има информация, която предполага, че поне един кабел за пренос на данни между Швеция и Латвия е бил повреден в Балтийско море. Кабелът е собственост на латвийско юридическо лице", съобщи той.
Повредата е настъпила в шведски териториални води на дълбочина най-малко 50 метра, съобщиха официални лица.
Кабелът принадлежи на латвийския държавен радио-телевизионен център (LVRTC), който заяви, че е имало "смущения в услугите за предаване на данни".
Компанията заяви, че са намерени алтернативи и че крайните потребители в повечето случаи няма да бъдат засегнати, въпреки че "може да има забавяне в скоростта на предаване на данни".
"Въз основа на настоящите констатации се предполага, че кабелът е значително повреден поради външни фактори. LVRTC е започнала наказателно-процесуални действия", казаха от компанията.
Държавите около Балтийско море се опитват да укрепят защитата си след случаите на саботажи на подводни кабели през последните месеци.
След като няколко телекомуникационни и енергийни кабела бяха прекъснати, експерти и политици заявиха, че това е част от хибридната война на Русия срещу Запада, тъй като двете страни се противопоставят на Москва заради руската агресия срещу Украйна.
Коментари (0)