24 Ноември, 2024

Синдикалист: 22-ма ректори у нас си надписвали заплатите

Синдикалист: 22-ма ректори у нас си надписвали заплатите

Още миналата година синдикатът КНСБ е подал сигнал до министъра на образованието Красимир Вълчев, че има ректори, които си изчисляват неправомерно работните си заплати. Това обявява в интервю за БГНЕС председателят на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ Лиляна Вълчева. 

"Посочихме в наш сигнал до МОН тези нарушения, министърът разпореди проверка и се оказа, че 22 висши училища правят това, като НХА не правеше изключение. След това писмо до министъра трябваше да има промяна – някои ректори промениха, други – не и сред тези, които не промениха, е ректорът Драчев", казва още Вълчева и отбелязва, че със съответното писмо от 30 април 2018 година дори не били запознати останалите членове на управата на НХА.

Припомняме, че в петък проф. Драчев обяви, че подава оставка като шеф на НХА само месец преди приключването на мандата му като ректор заради възникналата финансова криза - липсващите пари на 200 учители и персонала, които от вече втори месец са без заплати. По думите на Красимира Вълчева вместо да си структурира заплатата, договорена със синдикатите, Драчев сам си я определял, като към заплатата за академичната длъжност "Професор" си добавял допълнително възнаграждение за ръководната длъжност "Ректор" и след това всичко облагал с процент прослужено време, разяснява Вълчева.

"Ние ясно разбираме какви недостатъци има системата, затова подкрепихме промените в Закона за висшето образование. Ясно разбираме как ректорите се крият зад колективна безотговорност, зад автономия, измислена от тях. Имаме автономия в учебната и научната дейност, но няма финансова автономия. При всички случаи в НХА има злоупотреби", заявява синдикалистът.

Вълчева обясни още, че проблемът на НХА е в счетоводството, неправилното внасяне на средствата по целеполагане, както и ниската компетентност на счетоводителката, която е пенсионер със средно образование. "Главната счетоводителка Рафаилова няма нито знания, нито компетенция да води счетоводство на висше учебно заведение. Сигнализирали сме за това ректора още от 2016 година", обявява Вълчева. По думите й на заседанието на Академичния съвет на НХА главната счетоводителка не е могла да даде точни данни за разходването на средствата.

В момента НХА е в редовна процедура по избор на нов ректор. До 20 декември 2019 г. се приемат кандидатурите за поста, а на 15 януари 2020 г. ще се проведе избор за нов ректор. До тази дата изпълняващ задълженията на ректор ще е зам.-ректорът по учебната дейност Бойка Доневска.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.