Великобритания няма да се присъедини отново към ЕС или към неговия единен пазар и митнически съюз под ръководството на лейбъристите, заяви лидерът на партията Кийр Стармър. Коментарът му идва на фона на проучванията, които показват, че мнозинството от британците смятат, че Брекзит е преминал "зле".
В реч, разкриваща плана от пет точки на основната опозиционна партия за „това как да направим Брекзит да работи“, Стармър твърди, че преразглеждането на споровете около напускането на Обединеното кралство би „било рецепта за повече разделение“ и „отвличане на вниманието“ от предизвикателствата пред страната.
„Ако лейбъристите са на власт, Великобритания няма да се върне в ЕС. Няма да се присъединим към единния пазар. Няма да се присъединим към митнически съюз“, каза той пред аудитория в мозъчния тръст Center for European Reform.
„Не можете да продължите напред или да развиете страната, или да донесете промяна, или да спечелите отново доверието на онези, които са загубили вяра в политиката, ако постоянно сте фокусирани върху аргументите от миналото“, каза той.
Коментарите му идват след като последното проучване за Брекзит показа широко недоволство от представянето на Великобритания извън Европейския съюз и начина, по който правителството се справя с него. Скорошно проучване на YouGov показа, че 54 процента от хората вярват, че излизането на Обединеното кралство от търговските условия и правила на блока в края на 2020 г. след 11-месечен преходен период е преминало зле.
Премиерът Борис Джонсън спечели зашеметяващото мнозинство от 80 места на последните общи избори през декември 2019 г. с обещание „да осъществи Брекзит“.
Лейбъристите, тогава под ръководството на Джереми Корбин, влязоха в битката силно разделени по въпроса. Критиците на Джонсън обаче го обвиняват, че до голяма степен не е успял да се възползва от напускането на ЕС и сега е изправен пред влошаваща се криза. Премиерът описа и евентуална търговска война с Брюксел.
Сред петте стъпки на лейбъристите на власт биха били премахването на "ненужните" търговски бариери, по-добра подкрепа за британските индустрии, увеличаване на европейското сътрудничество в областта на сигурността и повече инвестиции на вътрешния пазар./БГНЕС
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.