Сълидерът на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) заяви, че Германия трябва да преразгледа членството си в НАТО, ако ръководеният от САЩ военен съюз не отчита интересите на всички европейски държави, включително и на Русия, предаде АФП.
„Европа е принудена да изпълнява интересите на Америка. Ние отхвърляме това“, заяви Тино Хрупала от АзГ пред германския вестник Welt.
„В момента НАТО не е отбранителен съюз. Една отбранителна общност трябва да приема и зачита интересите на всички европейски държави - включително интересите на Русия“, каза Хрупала.
„Ако НАТО не може да гарантира това, Германия трябва да се замисли до каква степен този съюз все още е полезен за нас“, добави той.
Крайнодясната АзГ има около 18-19% социологически проучвания преди предсрочните избори на 23 февруари, след като миналия месец се разпадна коалиционното правителство на канцлера Олаф Шолц.
Резултатът поставя партията пред социалдемократите на Шолц с 16-17% и единствено зад консервативния блок ХДС/ХСС, който получава около 31-32%.
АзГ има малки шансове за съставяне на правителство, тъй като другите партии са изключили сътрудничество с крайнодясната група.
Но тя може да продължи поредицата си от силни изборни резултати след забележителната победа в Тюрингия, един от регионите в бившия комунистически изток на Германия.
Крайнодясната партия е яростен критик на военната подкрепа на Германия за Украйна и настоява за бързо прекратяване на войната, предизвикана от пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г.
„Германското правителство трябва най-накрая да стигне дотам, че да иска да сложи край на войната“, заяви Хрупала, чиято колежка Алис Вайдел ще води АзГ на изборите като кандидат на партията за канцлер.
„Русия спечели тази война. Реалността настигна тези, които твърдят, че искат да дадат възможност на Украйна да спечели войната“, каза той.
Конфликтът в Украйна ще бъде една от основните теми на кампанията, чиято кулминация ще бъде в навечерието на третата годишнина от инвазията.
Шолц обеща трайна подкрепа за Украйна, но посъветва за предпазливост, тъй като се надява да се възползва от пацифистките течения сред избирателите, които са особено силни в източната част на страната.
Канцлерът се противопостави на призивите за изпращане на ракети с далечен обсег, които Киев би могъл да използва за нанасяне на удари по руска територия, от страх да не бъде въвлечен в конфликта, а неотдавна поднови преките си контакти с руския президент Владимир Путин. | БГНЕС
Още от Свят
Володимир Зеленски отказа телефонен разговор с Виктор Орбан
Според Сиярто, това искане е било отхвърлено „по начин, който е необичаен за дипломацията“
Два руски петролни танкера претърпяха корабокрушение край Крим, а единият се разпадна
Драматични видеоклипове, публикувани в интернет, показаха задната част на кораба „Волгонефт-212“ откъсната и плаваща вертикално във водата.
Естония: Доналд Тръмп може да се превърне в Чърчил на нашето време, ако осигури мир в Украйна
44