Лидерите на НАТО се срещат в сряда за своята 75-та годишнина, търсейки начини да увеличат подкрепата за Украйна, тъй като смъртоносните руски удари и политическата несигурност на Запад предизвикват нови опасения, се казва в анализ на АФП.
С пищността на среща на върха във Вашингтон президентът Джо Байдън се стреми да обедини Запада и също така да успокои американските гласоподаватели на фона на интензивен предизборен контрол дали на 81 години - шест години по-възрастен от алианса - той остава годен за работата. Започвайки тридневни събития за 32-членния съюз с празненство във вторник вечерта, Байдън обяви нова система за противовъздушна отбрана за Киев и призова за единство срещу руския президент Владимир Путин, който започна инвазията в Украйна през 2022 г.
„Не се заблуждавайте. Украйна може – и ще – спре Путин“, каза Байдън енергично под аплодисменти.
В навечерието на срещата Русия изстреля бараж от ракети срещу Украйна, убивайки десетки, включително в Киев, където детска болница беше превърната в отломки. Байдън покани украинския президент Володимир Зеленски на срещата на върха, както и лидерите на четири ключови тихоокеански партньора - Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия - тъй като се стреми да увеличи ролята на НАТО в управлението на възходящ Китай. Но самият президент на САЩ е изправен пред тежко предизборно предизвикателство от страна на Доналд Тръмп, който силно постави под съмнение ползата от НАТО и разсъждаваше върху налагането на мирно споразумение, в което Украйна ще предаде земя на Русия.
Зеленски във Вашингтон благодари на поддръжниците на Украйна за обещанието за нова противовъздушна отбрана – и призова Съединените щати и други да отидат по-далеч, за да помогнат да победят Русия. Напускащият поста генерален секретар на НАТО, Йенс Столтенберг от Норвегия, призна въпросителните знаци, след като съюзниците на Тръмп в Конгреса на САЩ принудиха отлагане с месеци на одобряването на нови оръжия за Украйна. "Украйна показа забележителна смелост и съюзниците от НАТО предоставиха безпрецедентна подкрепа. Но нека бъдем честни - дори нашата подкрепа за Украйна не беше даденост", каза Столтенберг. "Запомнете - най-голямата цена и най-големият риск ще бъдат, ако Русия победи в Украйна. Не можем да позволим това да се случи."
Други лидери, присъстващи на срещата, включват унгарския премиер Виктор Орбан, един от най-близките партньори на Путин на Запад, който преди Вашингтон отиде в Украйна, Русия и Китай на самоописана мирна мисия, критикувана от Брюксел и Вашингтон. Друг азиатски партньор на САЩ, индийският премиер Нарендра Моди, се срещна с Путин в навечерието на срещата на върха на НАТО и не е част от преговорите във Вашингтон.
Лидерите в сряда официално ще свикат Северноатлантическия съвет на алианса в конгресния център на Вашингтон. Байдън, държавният секретар Антъни Блинкен и министърът на отбраната Лойд Остин по-късно ще посрещнат колегите си на гала вечери в района на Вашингтон, който е в разгара на изпепеляваща гореща вълна.
Сред новите лидери на НАТО е британският премиер Кийр Стармър, който е на посещение дни след като встъпи в длъжност при убедителна победа на неговата Лейбъристка партия. Той ще се срещне както с Байдън, така и със Зеленски и се очаква да потвърди силната подкрепа на Великобритания за Украйна. Украйна търси твърди гаранции, че един ден ще се присъедини към НАТО, което счита атака срещу всеки член като атака срещу всички. Членството на Украйна се радва на широка подкрепа от балтийските и източноевропейските нации, все още преследвани от десетилетия под съветско иго.
Но Байдън и германският канцлер Олаф Шолц оглавиха опозицията, загрижени, че алиансът на практика ще влезе във война с ядрено въоръжената Русия, тъй като тя окупира части от Украйна. Зеленски, който постигна статут на герой в голяма част от Запада заради медийното си неподчинение на Русия, изрази открито раздразнение на последната среща на върха на НАТО в Литва от неуспеха да предостави по-ясен път към членството.
Във Вашингтон САЩ се стремят да омаловажат неговите очаквания, като говорят за създаване на "мост" към членството, но ясно дават ясно да се разбере, че бързото влизане не е на картата.
Естонският министър на отбраната Хано Певкур каза, че преговорите продължават с очакваната риторика, като се надява дума като "необратимо" да опише пътя на Украйна към НАТО.
Путин многократно е обвинявал Запада, че антагонизира Русия, като предлага членство в НАТО на Украйна, чиято отделна идентичност той отхвърли.
Украйна също настоява за по-голяма противовъздушна отбрана, за да защити градовете, които са атакувани от Русия.
Байдън обеща в понеделник допълнителна система Patriot в допълнение към две нови системи, предоставени от Германия и Румъния и една, която Холандия каза, че сглобява заедно с части от други съюзници./ АФП/БГНЕС
снимка: БГНЕС
Не се заблуждавайте. Украйна може – и ще – спре Путин“, каза Байдън енергично под аплодисменти
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства