Министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова заяви, че не бива да се дават лоши външнополитически сигнали, като се подхвърлят обвинения в корупция между опозиция и управляващи. Тя допълни пред БНТ, че „светът не започва и не свършва с европредседателството“, но то е важно, защото дава възможност на България да покаже, че е способна да отстоява политики на международно ниво. Павлова подчерта, че подготовката на европредседателството върви с много добри темпове.
Тя подчерта, че между партиите трябва де се търсят общи позиции и точки, доколкото е възможно, особено в приоритетен сектор като българското председателство на Съвета на ЕС."Как да чуят нашия глас, когато чуват само елементарни популистки, манипулативни и гръмки медийни провокации. Трябва да търсим кое да ни събере. Да отстояваме своите приоритети и политики. Да търсим разделението е най-лесно", коментира Павлова. Тя отбеляза, че БСП сами са признали, че до голяма степен повтарят приоритетните за управляващите точки за европредседателството, но заяви, че очаква предложенията на опозицията.
"Не се срамуваме от критики. Да проведем един добър дебат в пленарна зала и да чуем предложенията на опозицията, за да отчетем всички гледни точки. Обвиненията в корупция са „лесна дъвка за дъвчене“, но е трудна за доказване. Правим всичко възможно да разследваме сигналите за корупция, но недоказаните обвинения петнят репутацията на България. Сигналите се подават в компетентните органи, не бива да се ползват за политически ПР", каза още министърът. По въпроса с антикорупционното законодателство Павлова заяви, че професионалистите работят усилено законът да се прецизира и заяви, че според нея предложението на опозицията изглежда като връщане на Държавна сигурност. Виждаме провала на Румънския модел, затова трябва да се поучаваме от грешките. Да намерим компромисен вариант. Трябва да се предприемат мерки за корупцията, но въпросът е как ще се осъществява контролът", коментира министърът.
Лиляна Павлова изрази надеждата, че до края на мандата на правителството България ще влезе в Шенген и Еврозоната. Според нея България отговаря на изискванията за Шенген, но в неприемането на страната ни „има политически нюанс“.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас