Темата за сигурността, борбата с терористичните атаки, организираната престъпност и миграцията, е сериозно предизвикателство и Българското председателство на Съвета на ЕС допринася да се намери решение по тези проблеми. Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова на откриването на международната икономическа конференция "Vrana Economic Council 2018" в двореца "Врана".
По думите й като държава на кръстопът България е трябвало да погледне извън своите граници и затова в дебата страната ни е поискала българският принос в европейския дневен ред да бъде специален и да има дългосрочно решение и тя вярва, че страната ни е успяла.
Министър Павлова счита, че интеграцията на Западните Балкани е трябвало не само да се завърне отново, но и да стане дългосрочната визия за сигурност, стабилност, мир и просперитет в региона и в Европа. Според нея срещата на върха, която се състоя на 16 и 17 май в София, ще остане в история като създала стабилна и здрава основа, върху която да се гради свързаността - транспортната, дигиталната, икономическа и тази между хората. Тя счита, че въпреки проблемите, които има, Европа е готова на необходимите компромиси, за да защити интереса на европейските граждани и бизнес. Павлова изтъкна, че всички послания, които са били отправени на тази среща, са били за единство, което е и мотото на Българското председателство на Съвета на ЕС. Затова тя вярва, че вече е факт едно "презареждане" и през 2018 г. идва една нова вълна, която трябва да бъде използвана, за да може Европа да стане по-сигурна, стабилна и по-дигитална.
Министър Павлова се надява до края на годината Единният цифров пазар реално да започне да функционира. Павлова добави, че голям напредък е бил постигнат по пакета инициативи за киберсигурността. Според нея защитата на личните данни е бил новият казус, но вече е прието необходимото законодателство и стъпката и в тази посока вече е направена.
Лиляна Павлова изтъкна, че предложението на Европейската комисия е за следващия бюджет средствата за дигитална трансформация, иновации и развойна дейност да бъдат увеличени с 64 на сто. Заключението на срещата в София е било да не се чака до 2020 г. и новият програмен период, а още през 2019 г. да започнат пилотните проекти.
Министър Павлова информира, че от 25 до 28 юни в София ще се състои "дигитална иновационна седмица", за да може лидерите на Европа да приемат този план за действие, който да бъде фокусиран върху инициативите, свързани с дигиталната трансформация и да се даде началото на пилотните проекти и инициативи.
България
Лиляна Павлова: Европредседателството допринася за решение на проблемите със сигурността на Европа
Лиляна Павлова
От 25 до 28 юни в София ще се състои "дигитална иновационна седмица", съобщи министърът
Фактор Фактор
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.