Литосферната плоча, върху която е разположена Северна Америка, постепенно се „топи“ и мантията на Земята я поглъща. Това показва изследване на учени от Тексаския университет, публикувано в научното списание SciTechDaily.
Изследователите съобщават, че са установили т. нар. кратонно изтъняване - цели блокове от долната част на северноамериканския континент бавно потъват в магмата на мантията. Документ, публикуван в Nature Geoscience, описва откритието, като отбелязва, че за първи се наблюдава кратонично изтъняване в действие.
Кратоните са древни скални образувания, които изграждащи основата на земните континенти. Те са известни със своята стабилност и способност да издържат милиарди години. Кратоните обаче понякога може да претърпят промени, които засягат тяхната стабилност или водят до загуба на цели скални слоеве.
В случая със Северна Америка скални фрагменти се "вливат" в магмата под Средния запад на САЩ. Изследователите уверяват, че няма опасност в близко бъдеще континентът да се разпадне или пейзажът в тази част от него да се промени. Процесите в мантията, които причиняват дренаж, може да повлияят на еволюцията на тектоничните плочи с течение на времето, но те са много бавни.
Освен това се очаква кратоничното изтъняване в крайна сметка да спре, тъй като останките от тектоничната плоча потъват по-дълбоко в мантията и влиянието й върху кратона отслабва.
„Неща като тези са важни, ако искаме да разберем как планетата се е развила с течение на времето. Помага ни да разберем как са създадени континентите, как се разпадат.“ - посочва съавторът на изследването Торстен Бейкър, който е професор в Катедрата по земни и планетарни науки и Института по геофизика в училището "Джаксън". /БГНЕС
Още от Наука
Германия създаде уебсайт за природни бедствия
Порталът за природни катаклизми помага на гражданите да отговорят на неотложния въпрос "дали домът ми или мястото, където се намирам, са изложени на риск"
Страните от ЕС се споразумяха как да ограничат микропластмасите в океаните и храните
Текстът, договорен днес, който предстои да бъде официално приет от Европейския съвет и Европейския парламент, изисква дружествата, които обработват повече от 1500 тона пластмаса за една година, да получат сертификат
Подводните съкровища на Южното Черноморие: Водолази създадоха първата карта на морските атракции у нас
За първи път в България бе създадена подробна карта на подводните забележителности по Южното Черноморие. Инициативата е дело на сдружение „Приятели на морето – Бургас“ и включва 28 атрактивни локации за гмуркане – от потънали кораби и подводни параклиси до редки природни феномени и подводен музей.