24 Ноември, 2024

Лукашенко въведе смъртно наказание за терористична дейност

Лукашенко въведе смъртно наказание за терористична дейност

Беларус е единствената страна в Европа, която продължава да извършва екзекуции

Беларус въведе смъртно наказание за опити за извършване на терористични актове, съобщиха руските информационни агенции в сряда - обвинения, пред които са изправени няколко опозиционни активисти в бившата съветска република.

Беларус - близък съюзник на Русия, е единствената страна в Европа, която продължава да извършва екзекуции въпреки призивите за мораториум.

"Президентът на Беларус Александър Лукашенко подписа закон относно възможността за смъртно наказание при опит за терористичен акт", съобщи агенция РИА Новости, като се позова на правителствен онлайн портал за правна информация. Законът ще влезе в сила 10 дни след публикуването му.

Днес съдът в град Гродно започна изслушване при закрити врата по делото срещу 12 активисти, обвинени в "подготовка на терористични актове". Сред тях е активистът ветеран Николай Автухович, който вече е излежал повече от седем години в затвора. Към 59-годишният мъж са предявени множество други обвинения, включително за държавна измяна.

Активистите са обвинени, че са подпалили дома и колата на полицай през октомври 2020 г. и са подпалили колата на друг полицай през ноември 2020 г., след историческите протести, които избухнаха в Беларус заради оспорваното преизбиране на Лукашенко.

Активистите смятат, че Светлана Тихановска, която сега оглавява беларуската опозиция от изгнанието си в Литва, е истинският победител в изборите през август 2020 г.

През март миналата година беларуските прокурори обвиниха Тихановска в "подготовка на терористични актове като част от организирана група", според беларуската държавна информационна агенция Belta. / БГНЕС

Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс